Coworking. Co to jest coworking, ile kosztuje i jakie są jego wady oraz zalety?

Coworking to w ostatnich latach coraz chętniej praktykowana metody pracy. Świetnie sprawdza się zarówno w przypadku freelancerów jak i małych firm. Czym jednak jest coworking, ile wynoszą średnie koszty biura coworkingowego i jakie są plusy oraz minusy takiego rozwiązania?

Coworking: co to jest i dla kogo się sprawdzi?

Co to jest coworking i dla kogo jest przeznaczony? Dobrym początkiem na zrozumienie pojęcia coworkingu jest przetłumaczenie tego zapożyczonego z języka angielskiego zwrotu. Coworking w tłumaczeniu na polski oznacza "praca razem". Główną ideą coworkingu jest praca różnych firm (głównie freelancerów, jednoosobowych działalności gospodarczych i małych firm) w jednej, wspólnej przestrzeni biurowej. Jako pierwsi na ten pomysł wpadli Amerykanie, a konkretnie Brad Neuberg. W 2005 roku stworzył on pierwszą przestrzeń coworkingową w San Francisco w miejscu zwanym Spiral Muse. Przez pierwszy miesiąc nikt nawet nie skorzystał z pomysłu Neuberga, jednak w dzisiejszych czasach przestrzenie coworkingowe znajdują się niemal w każdym większym mieście. Coworking to jednak nie tylko dzielenie się miejscem pracy z innymi. Z założenia ma to być miejsce, które pomoże zachować odpowiedni balans między życiem prywatnym a zawodowym w warunkach zapewniających jak największą produktywność.

Praca zdalna - zdjęcie ilustracyjne Rząd zapewnia: Będzie można odmówić pracy zdalnej. Ale nie bez powodu

Coworking: ceny. Ile kosztuje wynajem biura?

Rozważając przeniesienie swojego miejsca pracy do przestrzeni coworkingowej należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim warto wiedzieć, w jakim mieście chcemy wynająć biuro. Ceny przestrzeni coworkingowych, tak jak innych przestrzeni na wynajem, są w dużym stopniu zależne od lokalizacji. Dlatego też najwyższych cen możemy się spodziewać w stolicy naszego kraju, gdzie za jednoosobowe biuro coworkingowe w średnim standardzie trzeba zapłacić około 1100 zł miesięcznie (przestrzeń coworkingowa dla jednej osoby ok. 490 zł miesięcznie).

Standard to następny bardzo ważny czynnik, od którego zależy miesięczna opłata za nasze coworkingowe biuro. Co jednak oznacza standard w biurze coworkingowym? Otóż teoretycznie wyższy standard biura powinien zapewnić jego użytkownikom lepsze środowisko pracy, czyli przykładowo więcej sal konferencyjnych, więcej drukarek, większe i lepiej wyposażone pokoje socjalne. Jeżeli chcielibyśmy wynająć biuro w przestrzeni coworkingowej o najwyższym standardzie i z wszystkimi udogodnieniami, powinniśmy się szykować na wydatek rzędu nawet 3500 zł miesięcznie.

Zobacz wideo Koronawirus a wynajem nieruchomości. Spadek cen nie jest jeszcze widoczny

Coworking – wady i zalety

Rozmowę o zaletach i wadach coworkingu trzeba zacząć od największego plusa, jakim jest możliwość rozłączenia życia zawodowego od prywatnego. Na pierwszy rzut oka praca z domu może wydawać się przyjemną opcją, jednak na dłuższą metę jest męcząca. Wynajem biura coworkingowego pozwoli nam na oderwanie się od wszystkich rozpraszaczy uwagi, co przełoży się na większą produktywność. Następną zaletą jest fakt, iż razem z dostępem do biura, mamy dostęp do wszystkich biurowych artykułów. Kiedy czegoś potrzebujemy, mamy to pod ręką i nie musimy się martwić o uzupełnianie zapasów. Dużym plusem jest również możliwość tworzenia kontaktów zawodowych. Jeżeli chodzi o wady, to trzeba pamiętać, że coworking to praca w jednym środowisku z innymi ludźmi, a ludzie bywają różni. Mogą być głośni czy przekraczać barierę twojej prywatności. Dla niektórych wadą może być również fakt, że biur coworkingowych nie można zindywidualizować w 100 proc. pod swoje potrzeby.

Praca zdalna (zdjęcie ilustracyjne) Praca zdalna. Zmiany w kodeksie mają dotyczyć m.in. kontroli pracowników

Biuro na godziny a biuro coworkingowe - jakie są różnice?

Biuro coworkingowe to świetne rozwiązanie dla osób, których praca jest stała i nie muszą w jej ramach dużo podróżować. Są jednak sytuacje w życiu zawodowym kiedy jedziemy na delegacje czy inny wyjazd służbowy i musimy odbyć rozmowę z klientem, napisać raport, czy wykonać inne obowiązki. Wtedy opcją wartą rozważenia jest wynajęcia biura na godziny. Takie biura działają na bardzo podobnych zasadach co te coworkingowe, z tą różnicą, że zamiast płacić miesięczny abonament, płaci się za godziny. Koszt takiego wynajmu w Warszawie wynosi od 30 do 100 zł za godzinę.

Zobacz też: Praca zdalna. Milenialsi i single najbardziej nie chcą wracać do biur

Więcej o: