Ważna zmiana dla kierowców na autostradach. Wchodzi w życie e-TOLL. Gdzie oddać viaTOLL?

Dziś (30 września) nastąpi wyłączenie bramek systemu viaTOLL. Od 1 października będzie obowiązywał e-TOLL, który zmienia sposób płacenia za przejazdy autostradami. Jak zarejestrować się w systemie? Gdzie oddać nieużywane urządzenia viaTOLL? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości - skuteczna broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość

30 września dobiega końca okres przejściowy, w którym funkcjonują równolegle systemy viaTOLL i e-TOLL. To oznacza, że od 1 października kierowcy i przewoźnicy będą mogli płacić za przejazdy autostradą tylko w systemie e-TOLL.

System e-TOLL zastępuje viaTOLL. Co to oznacza?

Wygaśnięcie systemu viaTOLL oznacza zmianę organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Nowa organizacja ruchu na MPO będzie oznaczała:

  • przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL,
  • przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką. Wjeżdżając lub wyjeżdżając z autostrady, należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy lub wyjazdowy. Każdy z nich został oznakowany, by kierowcy mogli sprawnie opuścić drogę płatną.

Gdzie oddać nieużywane urządzenia viaTOLL?

Nieużywane urządzenia viaBOX systemu viaTOLL należy zwrócić najpóźniej 15 miesięcy od daty ostatniego przejazdu po drodze płatnej, aby odzyskać kaucję. Z kolei urządzenia pokładowe, które nie były wykorzystywane w ciągu ostatnich 15 miesięcy, powinny zostać zwrócone najpóźniej do 20 listopada 2021 roku. Urządzenia viaBOX, które nie zostaną zwrócone w terminie, będą automatycznie wyrejestrowane z systemu, co wiąże się z utratą kaucji.

Nieużywane urządzenia viaBOX można zwracać:

  • w dowolnym Miejscu Obsługi Klienta w przypadku urządzeń przypisanych do umów zawartych w trybie przedpłaconym,
  • w Punkcie Obsługi Klienta lub Przygranicznym Punkcie Dystrybucji w przypadku urządzeń przypisanych do umów zawartych w trybie z odroczoną płatnością.

Dla kogo system e-TOLL jest obowiązkowy?

System e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, które poruszają się po sieci dróg płatnych. Do systemu zostało dopuszczonych 124 dostawców, którzy oferują 359 typów urządzeń. Liczba zarejestrowanych pojazdów w systemie e-TOLL wynosi ponad 600 tys.

System e-TOLL. Jak się zarejestrować?

Przewoźnicy muszą pamiętać o wyrejestrowaniu się ze starego systemu viaTOLL, zanim zarejestrują się w nowym systemie e-TOLL. Należy określić sposoby płatności i wykorzystywać je w czasie przejazdów. Aby uniknąć podwójnego naliczania opłat, należy korzystać z urządzenia tylko w jednym systemie.

W e-TOLL najprościej zarejestrować się przez Internetowe Konto Klienta (IKK). Trzeba wybrać sposób przekazywania danych do systemu (OBU, ZSL lub aplikacja mobilna) i określić sposób płatności za przejazd. Dowiedz się, jak to zrobić, na etoll.gov.pl.

Kierowca sam decyduje, w jaki sposób przekazywać dane do systemu. Jest na to kilka sposobów:

• Aplikacja mobilna e-TOLL PL

Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play lub AppStore. Aplikacja jest dostosowana do współpracy z urządzeniami mobilnymi, które bazują na systemie Android (min. 6.0, zalecany 11+) i iOS (13+). Jeśli kierowca przewozi towary wrażliwe, które podlegają obowiązkowi monitorowania w systemie SENT, również może pobrać aplikację. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją wykorzystywaną do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu SENT. Aplikacja Kierowcy SENT GEO przestanie działać.

 OBU (z ang. On Board Unit)

Urządzenie pokładowe OBU można nabyć bezpośrednio u operatorów OBU. Pełna lista operatorów i urządzeń jest dostępna na etoll.gov.pl.

• ZSL (Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne)

Należy sprawdzić, czy system ZSL zainstalowany już w pojeździe, jest kompatybilny z systemem e-TOLL i poprosić operatora o uruchomienie usługi.

W ramach e-TOLL będzie możliwość skorzystania z Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS).

Więcej o: