Zakaz handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy znoszący ograniczenia. "Gospodarka potrzebuje ożywienia"

W Senacie została zorganizowana konferencja prasowa w sprawie projektu ustawy znoszącej ograniczenia handlu w niedzielę. Zdaniem jej autorów, "polska gospodarka potrzebuje mocnego ożywienia po okresie pandemii, która szczególnie silnie odbiła się na sektorze usług, gastronomii, handlu".

W czwartek w Senacie została zorganizowana konferencja prasowa, dotycząca przywrócenia handlu w niedzielę, w której wzięli udział: wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, prezes Instytutu Myśli Liberalnej Ryszard Petru, senator Krzysztof Kwiatkowski i dyrektor zarządzający Fundacją Wolności Gospodarczej Marek Tatała. Podczas konferencji senator Kamiński przekazał, że rozpoczyna się zbieranie podpisów pod projektem ustawy "uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni".

Zobacz wideo Rynek pracy po pandemii. Silna pozycja pracowników. "Nikt się tego nie spodziewał"

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę ma ożywić polską gospodarkę po pandemii

"Przedmiotem projektu jest uchylenie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. poz. 305). Dzięki uchyleniu ustawy przywrócony zostanie poprzedni stan prawny, który dopuszczał prowadzenie handlu w niedziele. Jak wynika z badań, obowiązująca od 1 marca 2018 r. ustawa przyniosła negatywne konsekwencje gospodarcze i społeczne" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. 

Autorzy podkreślają, że "polska gospodarka potrzebuje mocnego ożywienia po okresie pandemii, która szczególnie silnie odbiła się na sektorze usług, gastronomii, handlu. Ponowne umożliwienie działania handlu w dni wolne od pracy spowoduje większą sprzedaż w placówkach, a co za tym idzie - utrzymanie lub zwiększenie liczby miejsc pracy oraz większą stabilność w działaniu dostawców, którymi w przeważającej większości są polscy producenci z grupy małych i średnich przedsiębiorstw". 

Ustawa ma zdaniem szefa senackiej komisji ustawodawczej walczyć z absurdami. - Dzisiaj na siłę próbuje się uszczelniać durne przepisy, likwidując możliwość otwierania punktów pocztowych w placówkach handlowych. A co będzie za chwilę? Wolność gospodarcza i tak znajdzie swoje ujście. Czy za chwilę będziemy oglądać sklepy spożywcze, które jednocześnie będą aptekami, albo fikcyjne dystrybutory przed sklepami spożywczymi z paliwami, żeby z tej furtki skorzystać? - powiedział podczas konferencji Krzysztof Kwiatkowski.

Sklepy Auchan od października będą otwarte w niedzielę

Francuska sieć supermarketów Auchan podpisała umowę z firmą Pointpack, dzięki czemu sklepy od października będą oferować usługi pocztowe i kurierskie. Oznacza to, że będą mogły być czynne w niedzielę.  

"Pozwoli to na bardziej efektywne wykorzystanie czasu klientów przeznaczonego na zakupy i zwiększenie ich komfortu. Jest też odpowiedzią na aktualne oczekiwania kupujących" - przekazała Małgorzata Piekarska, dyrektorka Marki/Klienta/Data/Digital/SI cytowana w komunikacie.

Z takiej możliwości skorzystały też sklepy Żabka, Biedronka, Carrefour, Lidl, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum czy ABC, które wprowadziły do niektórych swoich placówek usługi pocztowe.

Więcej o: