Zakaz handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy znoszący ograniczenia. "Gospodarka potrzebuje ożywienia"

W Senacie została zorganizowana konferencja prasowa w sprawie projektu ustawy znoszącej ograniczenia handlu w niedzielę. Zdaniem jej autorów, "polska gospodarka potrzebuje mocnego ożywienia po okresie pandemii, która szczególnie silnie odbiła się na sektorze usług, gastronomii, handlu".

W czwartek w Senacie została zorganizowana konferencja prasowa, dotycząca przywrócenia handlu w niedzielę, w której wzięli udział: wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, prezes Instytutu Myśli Liberalnej Ryszard Petru, senator Krzysztof Kwiatkowski i dyrektor zarządzający Fundacją Wolności Gospodarczej Marek Tatała. Podczas konferencji senator Kamiński przekazał, że rozpoczyna się zbieranie podpisów pod projektem ustawy "uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni".

Zobacz wideo Rynek pracy po pandemii. Silna pozycja pracowników. "Nikt się tego nie spodziewał"

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę ma ożywić polską gospodarkę po pandemii

"Przedmiotem projektu jest uchylenie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. poz. 305). Dzięki uchyleniu ustawy przywrócony zostanie poprzedni stan prawny, który dopuszczał prowadzenie handlu w niedziele. Jak wynika z badań, obowiązująca od 1 marca 2018 r. ustawa przyniosła negatywne konsekwencje gospodarcze i społeczne" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. 

Autorzy podkreślają, że "polska gospodarka potrzebuje mocnego ożywienia po okresie pandemii, która szczególnie silnie odbiła się na sektorze usług, gastronomii, handlu. Ponowne umożliwienie działania handlu w dni wolne od pracy spowoduje większą sprzedaż w placówkach, a co za tym idzie - utrzymanie lub zwiększenie liczby miejsc pracy oraz większą stabilność w działaniu dostawców, którymi w przeważającej większości są polscy producenci z grupy małych i średnich przedsiębiorstw". 

Kwarantanna może skrócić urlop wypoczynkowy? WyjaśniamyKwarantanna może skrócić urlop wypoczynkowy? Wyjaśniamy

Ustawa ma zdaniem szefa senackiej komisji ustawodawczej walczyć z absurdami. - Dzisiaj na siłę próbuje się uszczelniać durne przepisy, likwidując możliwość otwierania punktów pocztowych w placówkach handlowych. A co będzie za chwilę? Wolność gospodarcza i tak znajdzie swoje ujście. Czy za chwilę będziemy oglądać sklepy spożywcze, które jednocześnie będą aptekami, albo fikcyjne dystrybutory przed sklepami spożywczymi z paliwami, żeby z tej furtki skorzystać? - powiedział podczas konferencji Krzysztof Kwiatkowski.

Zdjęcie ilustracyjneNowy zawód w Polsce? Projekt ustawy wprowadza instytucję koronera

Sklepy Auchan od października będą otwarte w niedzielę

Francuska sieć supermarketów Auchan podpisała umowę z firmą Pointpack, dzięki czemu sklepy od października będą oferować usługi pocztowe i kurierskie. Oznacza to, że będą mogły być czynne w niedzielę.  

"Pozwoli to na bardziej efektywne wykorzystanie czasu klientów przeznaczonego na zakupy i zwiększenie ich komfortu. Jest też odpowiedzią na aktualne oczekiwania kupujących" - przekazała Małgorzata Piekarska, dyrektorka Marki/Klienta/Data/Digital/SI cytowana w komunikacie.

Z takiej możliwości skorzystały też sklepy Żabka, Biedronka, Carrefour, Lidl, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum czy ABC, które wprowadziły do niektórych swoich placówek usługi pocztowe.

Gotówka (zdjęcie ilustracyjne)Sprzedawca nie może odmówić przyjęcia gotówki. Duda podpisał nowelizację

Więcej o: