Wielka Brytania - zmiany w zasadach wjazdu od 1 października. Kogo obejmą?

Od 1 października zmieniają się zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii - od tej pory możliwy on będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Przewidziano jednak wyjątki. Kogo one obejmą?
Zobacz wideo Oko na świat. Co zmieni się dla nas po brexicie?

Jak przypomina Ministerstwo Spraw Zagranicznych, z początkiem nowego miesiąca zmieniają się zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Od tej pory, osoby udające się do kraju będą musiały posiadać przy sobie ważny paszport. Są jednak pewne wyjątki.

Wjazd do UK. Nie zapomnij zabrać paszportu! Kogo dotyczą wyjątki?

Z obowiązku posiadania ważnego paszportu zwolnione są osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które wykazały swój status na podstawie dowodu osobistego - czytamy w komunikacie MSZ. Te osoby podczas wjazdu będą mogły więc nadal okazywać dowód osobisty - co najmniej do końca 2025 roku. 

Wielka Brytania. Koniec z wjazdem "na dowód". Lepiej sprawdź stan swojego paszportu 

Ministerstwo apeluje także, by przed wyjazdem skontrolować datę ważności oraz stan swojego paszportu - istotne jest czy na jego podstawie da się potwierdzić naszą tożsamość, a więc czy nasze zdjęcie w nim jest aktualne. Ważne także, by dokument nie był uszkodzony. Jak pisaliśmy, konsul generalny RP w Londynie, Mateusz Stąsiek, podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że najbezpieczniejszy, dokumentem będzie paszport biometryczny lub tymczasowy.

"Osoby posiadające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie dokumentu tożsamości powiązanego ze swoim cyfrowym profilem osiedlonego. W przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować swoje dane, logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej" - podaje MSZ

Więcej o: