Prawie cztery lata po głosowaniu w sprawie Brexitu, Wielka Brytania 1 lutego 2020 roku opuściła Unię Europejską, zamykając rozdział w historii kraju i rozpoczynając kolejny, postrzegany przez niektórych z optymizmem, a przez innych z przerażeniem. Teraz, od 1 października, zasady wjazdu do Zjednoczonego Królestwa ulegną zmianie. Przekroczenie granicy dla większości obywateli Polski, tak jak i pozostałych państw możliwe będzie tylko na podstawie paszportu. Konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek zaznacza, że są jednak wyjątki.
"Osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii muszą spełniać warunki określone w Kodeksie Granicznym Schengen:
Przed podróżą warto sprawdzić datę ważności paszportu, to czy nie jest on zniszczony bądź uszkodzony.
Ambasada RP w Londynie poinformowała, że wyjątkiem są osoby mające status osiedleńca - settled status - lub wstępnego osiedlenia - pre-settled status. Będą one mogły używać dowodu osobistego w celu przekroczenia granicy co najmniej do końca 2025 roku.
Jak wyjaśnił konsul generalny RP Mateusz Stąsiek, osoby mające status osoby osiedlonej powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE - EU Settlement Scheme.