Wielka Brytania zmieniła zasady wjazdu. Dokument tożsamości nie wystarczy

Zmiana zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii. W związku z brexitem, od 1 października wjazd możliwy będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Istnieją wyjątki.
Zobacz wideo Dr Majewski: Branża transportowa jest największym problemem jeśli chodzi o emisję CO2 w Europie

Prawie cztery lata po głosowaniu w sprawie Brexitu, Wielka Brytania 1 lutego 2020 roku opuściła Unię Europejską, zamykając rozdział w historii kraju i rozpoczynając kolejny, postrzegany przez niektórych z optymizmem, a przez innych z przerażeniem. Teraz, od 1 października, zasady wjazdu do Zjednoczonego Królestwa ulegną zmianie. Przekroczenie granicy dla większości obywateli Polski, tak jak i pozostałych państw możliwe będzie tylko na podstawie paszportu. Konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek zaznacza, że są jednak wyjątki.

Zmiana zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii. Kto może przekroczyć granicę? 

"Osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii muszą spełniać warunki określone w Kodeksie Granicznym Schengen:

  • posiadać ważny paszport, wydany w okresie ostatnich 10 lat i ważny jeszcze przez przynajmniej trzy miesiące po planowanej dacie wyjazdu do kraju,
  • uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz posiadać wystarczające środki utrzymania, zarówno na czas trwania planowanego pobytu, jak i na powrót do państwa pochodzenia,
  • nie być osobami, wobec których dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu w SIS."

Przed podróżą warto sprawdzić datę ważności paszportu, to czy nie jest on zniszczony bądź uszkodzony.

Zmiana zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii. Kto bez paszportu?

Ambasada RP w Londynie poinformowała, że wyjątkiem są osoby mające status osiedleńca - settled status - lub wstępnego osiedlenia - pre-settled status. Będą one mogły używać dowodu osobistego w celu przekroczenia granicy co najmniej do końca 2025 roku.

Jak wyjaśnił konsul generalny RP Mateusz Stąsiek, osoby mające status osoby osiedlonej powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE - EU Settlement Scheme.

Więcej o: