Polski Ład zwiększy emerytury od 2022 roku, ale nie wszystkim. Kto zyska, a kto straci?

Polski Ład zwiększy świadczenia większości emerytów. Niektórzy seniorzy zyskają nawet 4 tys. zł rocznie. Ale im wyższą ktoś wypracował sobie emeryturę, tym więcej może stracić na Polskim Ładzie. Kto i ile zyska po wejściu w życie zmian podatkowych?
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

W środę (29 września) w Sejmie odbyło się drugie czytanie ustawy wprowadzającej Polski Ład. Projekt przepisów zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego, ale też podniesienie składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć od podatku. Podczas debaty kluby parlamentarne złożyły kolejne poprawki, przez co ustawa została ponownie skierowana do sejmowej komisji finansów publicznych.

Jak pisał w środę Robert Kędzierski z Next.gazeta.pl, rząd chce przepchnąć przez Sejm ustawę wprowadzającą Polski Ład w mniej więcej dwa tygodnie.

Emerytury w 2022 roku a Polski Ład. Kto zyska najwięcej?

Na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł skorzysta przeważająca większość emerytów - mimo podniesienia składki zdrowotnej, która w przypadku emerytur ma wynieść 9 proc. Na Polskim Ładzie zyskają emeryci pobierający świadczenia w wysokości poniżej 5 tys. zł brutto. Według danych ZUS to około 94 proc. wszystkich emerytów. Rozwiązania proponowane przez rząd, będą najkorzystniejsze dla osób pobierających emerytury w wysokości 2500-2750 zł brutto - emeryci zyskają od 1941 zł do nawet 2219 zł rocznie - wynika z wyliczeń Instytutu Emerytalnego, które przedstawia Business Insider Polska.

Powyższe dane nie uwzględniają jednak zaplanowanej na marzec 2022 roku waloryzacji, która ma wynieść 104,89 proc., a także "trzynastki". Gdyby wziąć pod uwagę te dwa czynniki, to okaże się, że emeryci mogą zyskać nawet 4 tys. zł rocznie.

Jednak Polski Ład nie będzie już korzystny w przypadku emerytur powyżej 5 tys. zł brutto. Im wyższe świadczenie - tym więcej emeryci stracą. Już przy emeryturach na poziomie 6 tys. zł seniorzy otrzymają mniej o 1036 zł rocznie, a osoby pobierające 7 tys. zł odczują jeszcze większą różnicę - 1966 zł rocznie.

Polski Ład "pozostawi w kieszeniach Polaków ok. 17 mld zł"

Przewodniczący sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk, który referował prace nad projektem ustawy w komisji, powiedział, że nowe przepisy takie jak podniesienie kwoty wolnej od podatku czy zwiększenie drugiego progu podatkowego pozwolą pozostawić w kieszeniach Polaków ok. 17 mld zł. - Te dwa ruchy podatkowe powodują, że obywatele bardzo mocno na tej ustawie skorzystają - zapewniał Kowalczyk, cytowany za serwisem Dziennik.pl.

Więcej o: