Mieszkanie bez wkładu własnego. Sejm na tak. Po 60 tys. zł kredytu spłaci państwo za 2 i kolejne dziecko

Sejm przegłosował ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz spłatach tego kredytu. Chodzi o zapowiedzi rządu związane z pomocą w zakupie mieszkań bez wkładu własnego. To projekt przygotowany w ramach programu Polski Ład.

W przyjętej przez Sejm ustawie opisano zasady udzielania gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Ustawa zagwarantuje wkład własny do 100 tysięcy złotych lub do 20 procent wartości zakupu inwestycji. Będzie też możliwa tak zwana spłata rodzinna kredytu. Jeśli w rodzinie, która ma kredyt, urodzi się dziecko, to państwo spłaci 20 tysięcy złotych kredytu. Za każde kolejne dziecko będzie to już 60 tysięcy złotych.

Na kredyt z poręczeniem państwa będą mogły liczyć małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci, które nie mają własnego mieszkania. Nieruchomości nabywane w ramach kredytu z gwarancją państwa nie będą mogły być droższe niż ustalone limity cenowe. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie udzielany na 15 lat w walucie polskiej

Jak wyjaśniał wcześniej wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, "projekt łączy politykę mieszkaniową i politykę prorodzinną". Polityk dodał, że "Polaków coraz częściej stać na kredyt mieszkaniowy, ale nie mają odłożonych pieniędzy na wkład własny", stąd potrzeba stworzenia gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Zobacz wideo "Czy kupowanie dziś mieszkania to pchanie się w problemy?". Odpowiada prof. Noga

Mieszkania bez wkładu własnego i ceny mieszkań

Kredyt jest udzielany na minimum 15 lat. Dostaniemy go w walucie polskiej, co wyeliminuje ryzyka kursowe tak jak w przypadku kredytów we frankach

Je pisze Ministerstwo Rozwoju i Technologii nowa ustawa zawiera ponadto "mechanizmy ograniczające ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań". Są to:

- wprowadzenie maksymalnego limitu ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.

- upoważnienie dla Rady Ministrów pozwalające obniżyć, w rozporządzeniu, wysokość współczynników wpływających na ustawowe limity cenowe.

Mateusz MorawieckiPolski Ład. Sejm przegłosował zmiany podatkowe. Jest nowe świadczenie na dzieci

Więcej o: