Wzrost cen wynajmu mieszkań nawet o połowę. "Jak ktoś zobaczy stawki, to może się złapać za głowę"

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Po długiej przerwie wielu studentów musi wrócić na uczelnie. Ceny za wynajem mieszkań jednak wzrosły. Według eksperta rynku nieruchomości, w ciągu ostatnich lat w niektórych lokalizacjach zanotowano ceny wyższe nawet o połowę. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na akademiki.
Zobacz wideo Ceny na rynku nieruchomości gwałtownie rosną. Grozi nam kryzys?

Kiedy przyszła pandemia, większość studentów przeszła na zdalne nauczanie. Teraz, wiele miesięcy później, większość uczelni zdecydowała się jednak przywrócić zajęcia stacjonarne, przynajmniej w formie hybrydowej. Studenci masowo szukają więc mieszkań do przeprowadzki i zderzają z wysokimi cenami za wynajem. TVN24 podaje, że w niektórych lokalizacjach ceny wzrosły nawet o połowę. A do tego doliczyć trzeba przecież także wzrost cen produktów i usług.

Dzieci. jak dorośli studenci, otrzymają indeksyKredyt studencki. Jak go uzyskać? Ile wynosi? [LISTA BANKÓW]

Studenci wracają na uczelnie. Ceny mieszkań na wynajem drastycznie wzrosły

"W II kwartale 2021 r. stawki najmu wzrosły aż na 30 analizowanych przez nas rynkach, a spadły na zaledwie siedmiu" - czytamy w raporcie Expandera i Rentier.io. Szczególne podwyżki w ciągu roku zanotowano w Białymstoku, Łodzi i Toruniu, natomiast koszty najmu zmniejszyły się w Krakowie i Warszawie - czytamy. Dane te pochodzą jednak czerwca, kiedy studenci kończyli rok akademicki, w większości zresztą zdalnie.

"Rynek wychodzi z covidowego dołka i to z przytupem" - pisze natomiast TVN24 i cytuje eksperta rynku nieruchomości. - Jak ktoś zobaczy stawki, to może się złapać za głowę, bo tu, gdzie parę lat temu płaciliśmy 2,5 tysiąca złotych, dziś trzeba zapłacić cztery tysiące złotych - mówi Marcin Krasoń. Zdaniem stacji studenci, w przeciwieństwie do osób pracujących, mają jednak wybór i mogą skorzystać z akademika. Ale czy na pewno?

Ciężkie studia i trudne warunki pracy lekarzy, ale też ich niskie pensje, sprzyjają wypaleniu zawodowemu i złemu samopoczuciu pracowników służby zdrowia (fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta)Rząd wprowadza kredyty dla przyszłych lekarzy. Odpracuj albo płać

Drożejące ceny wynajmu mieszkań. Ratunkiem akademiki? Nie wszyscy mogą na nie liczyć

W Polsce jest około 1,2 miliona studentów, tymczasem jak czytamy na portalu Money.pl, w głównych ośrodkach akademickich w Polsce znajduje się zaledwie około 80,3 tys. miejsc. W bardzo różnorodnych cenach. Według danych firmy CBRE, w akademikach publicznych uczelni przeciętna opłata wynosi 446 zł miesięcznie, natomiast w ośrodkach prywatnych około 1195 zł - czytamy.

W przypadku uczelni państwowych miejsca w domu studenta przyznawane są na podstawie konkretnych kryteriów: dochodu na osobę w rodzinie czy odległości uczelni od domu. W wielu ośrodkach organizowane są konkursy, gdzie liczy się każdy dodatkowy punkt. Punkty natomiast, poza wspomnianymi kryteriami, przyznaje się także za działalność studencką, otrzymywane stypendia czy potwierdzony stopień niepełnosprawności.

Więcej o: