Polski Ład. Dom do 70 mkw bez pozwolenia. Nawet MRiT nie wie, co oznaczają zapisy w nowym prawie

Od 1 stycznia 2022 roku mają zacząć obowiązywać niektóre z projektów Polskie Ładu - w tym przepisy umożliwiające budowanie domów do 70 metrów kwadratowych na zgłoszenie. Jak się jednak okazuje, MRiT, które pracowało nad projektem, nie potrafi wyjaśnić jednego z zapisów w nowym prawie.

Jak informują dziennikarze Radia ZET, tylko kwartał został do wdrożenia przepisów, które umożliwią budowanie domów do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia, a wciąż nie są znane ostateczne regulacje. Po tym, jak ustawami zajął się Sejm, rząd wprowadził do nich autopoprawki, które nie zgadzają się z zapisami poddanymi do ekspresowych konsultacji społecznych.

Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy

MRiT nie daje jednoznacznej odpowiedzi na temat własnego projektu. "Wydaje się, że..."

A poprawek pewnie będzie więcej - nie tylko tych wprowadzanych przez rząd, ale też sugerowanych przez Senat. "Jednoznacznej interpretacji przepisów dotyczących wprowadzenia możliwości budowania domu na zgłoszenie nie sposób uzyskać nawet bezpośrednio u autorów prawa, w Ministerstwie Rozwoju i Technologii" - pisze Radio ZET.

Dziennikarze wystosowali do resortu pytanie w sprawie jednego z zapisów, które ma zapobiegać nadużyciom w wykorzystywaniu przepisów. Zapis, który ma zapobiec stawianiu przez deweloperów całych osiedli domów bez pozwolenia, może być problematyczny także dla osób, które chcą wybudować taki dom dla siebie lub rodziny.

DLOZIDom do 70 m kw. bez zezwolenia. Projekt ustawy w konsultacjach

Przepis ten wymaga od inwestora złożenia oświadczenia, że obiekt powstaje "w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych", a za złożenie fałszywego oświadczenia grozi kara i do nawet ośmiu lat więzienia. Radio ZET zapytało resort, czy wybudowanie takiego domu i przekazanie go dzieciom lub użyczenie im do zamieszkania spełnia to kryterium, czy nie.

"Wydaje się, że w przypadku gdy inwestycja ta będzie służyła dzieciom inwestora, bądź gdy inwestor przeniesie w przyszłości własność nieruchomości na dzieci, to także wówczas spełniona zostanie przesłanka zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych" - odpowiedziało ministerstwo. Dalej resort napisał, że w sprawach "wątpliwych" rozstrzygać będzie sąd.

Nie wiadomo też, czy taki dom będzie można sprzedać. MRiT przyznaje, że kwestie te nie są regulowane przez zapisy ustawy. Nie wiadomo też, jak długo może istnieć przesłanka "zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych". Resort nie udzielił też wiążącej odpowiedzi na to, wybudowanie domu bez zezwolenia oznacza konieczność zamieszkania i zameldowania w takiej nieruchomości.

Zdjęcie ilustracyjneKoszty budowy domu i remontów mocno w górę. Co podrożało najbardziej?

Więcej o: