Bernard Tapie nie żyje. Polityk i właściciel klubu Olympique Marsylia miał 78 lat

Bernard Tapie był francuskim biznesmenem, producentem telewizyjnym, politykiem i aktorem. Zmarł rano w niedzielę w wieku 78 lat. Przedsiębiorca chorował na raka żołądka oraz przełyku. Jean Castex - premier Francji, złożył kondolencje rodzinie zmarłego. W oświadczeniu napisał, że składa "bojownikowi" hołd.

Rodzina zmarłego poinformowała w komunikacie opublikowanym w dzienniku "La Provence", że Bernard Tapie zostanie pochowany w Marsylii.

Zobacz wideo "Legia dzięki Michniewiczowi stała się europejskim klubem"

Bernard Tapie nie żyje. Kim był?

Francuski przedsiębiorca urodził się 1943 r w Paryżu. Jego specjalizacją było w szczególności pozyskiwanie i odsprzedawanie spółek. Był właścicielem wielu znanych firm, jak np. Terraillon czy Adidas, a także drużyn sportowych, jak La Vie Claire.

W 1983 roku kupił francuski klub piłkarski Olympique Marsylia, który odniósł liczne zwycięstwa za jego czasów. Kondolencje bliskim przekazał także marsylski klub piłkarski, który nazwał go "legendą".

 

Tapie zajmował się również polityką. W latach 90-tych pełnił funkcje posła, europosła, a także ministra do spraw miast. 

Francuski biznesman, jak informuje Onet Sport, miał również w swojej karierze aktorski wątek i zagrał np. w filmie "Mężczyźni, kobiety: sposób użycia", który swoją premierę miał 28 sierpnia 1996 roku. W filmie zagrał również znany polski aktor - Daniel Olbrychski.

Bernard Tapie spędził pięć miesięcy w więzieniu

Poza aferą korupcyjną, która wpłynęła znacząco na jego karierę polityczną, Tapie był również oskarżany o wyniki piłkarskich rozgrywek. W roku, w którym klub Olympique Marsylia zdobył zwycięstwo w Lidze Mistrzów, Tapie został posądzony o ustawianie wyników meczu.

Biznesman został uznany za winnego finansowych przestępstw, a w konsekwencji został pozbawiony biernych praw wyborczych. Spędził również pięć miesięcy w więzieniu. Kolejny wyrok w podobnej sprawie miał usłyszeć za kilka tygodni.

Francuskie media wspominają karierę Bernarda Tapie. Był on kiedyś jedną z najbogatszych osób we Francji, a także niezwykle znaczącym przedsiębiorcą na rynku międzynarodowym. 

Więcej o: