KNF ostrzega. Oszuści stworzyli fałszywą stronę banku Credit Agricole, aby wyłudzać dane

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed kolejnym oszustem. Przestępcy stworzyli fałszywą stronę podszywającą się pod bank Credit Agricole, aby przechwycić dane do logowania i wykradać pieniądze z kont.
Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegł dziś (5 października) przed witryną, która przypomina stronę internetową Credit Agricole. W rzeczywistości została założona przez oszustów, a konsekwencją wprowadzenia na niej danych logowania może być przejęcie środków na koncie.

"Ostrzegamy przed fałszywą witryną podszywającą się pod bank Credit Agricole. Oszuści przechwytują wprowadzane na niej dane do logowania, co doprowadzić może do kradzieży środków" - czytamy w ostrzeżeniu, które zostało zamieszczone na Twitterze.

Studio Biznes Tak okradają oszuści. Co to jest "spoofing"? "Doszliśmy do ściany"

Oszuści podszywają się pod banki, aby wyłudzić dane

16 września działający przy KNF zespół wystosował podobne ostrzeżenie. Oszuści stworzyli witrynę podszywającą się pod Alior Bank. Na fałszywej stronie internetowej zmienione zostały numery telefoniczne, a także adres mailowy, aby przekonać klientów, że są w dobrym miejscu. Po skontaktowaniu się z infolinią osoba oszukana będzie przekonana, że rozmawia z pracownikami banku.

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed 'falą fałszywych inwestycji' Oszustwa "na Orlen". KNF ostrzega przed "falą fałszywych inwestycji"

Jak chronić się przed oszustami?

Oszuści stosują różne metody, aby oszukać nieświadome osoby. Często podają się za pracowników banku, aby wyłudzić dane logowania i ukraść środki zgromadzone na koncie. Przestępcy mogą również zachęcać do instalowania aplikacji na smartfonie lub wysyłać SMS-y. W ostatnim czasie oszuści próbowali również wyłudzić dane metodą "na loterię szczepionkową".

Jak uniknąć oszustwa? Przede wszystkim należy weryfikować adresy stron internetowych. Banki nigdy nie proszą o dane logowania czy instalowanie aplikacji, więc jeśli rzekomy pracownik banku próbuje nas do tego namówić, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem.

Więcej o: