Mieszkańcy Tarnowa Podgórnego i Kaźmierza z podwyżką cen gazu o 170 proc. "Oby zima była łagodna"

Spółka G.EN. Gaz Energia podniosła ceny gazu o ok. 170 proc. dla większości mieszkańców Tarnowa Podgórnego i Kaźmierza. Klienci nie mogą zmienić dostawcy gazu i zapowiadają, że złożą skargę do UOKiK.
Zobacz wideo Dlaczego gaz jest tak drogi? Ekspert: Nie należy się przywiązywać, że to nowa norma

Od 1 października ceny gazu od PGNiG, największego dystrybutora i dostawcy w Polsce, wzrosły o 7,4 proc. Tymczasem spółka G.EN. Gaz Energia podniosła cenę aż o ok. 170 proc. - podaje "Głos Wielkopolski". Drastyczną podwyżkę ceny tego surowca odczuła większość mieszkańców Tarnowa Podgórnego i Kaźmierza koło Poznania.

Cena gazu w górę o ok. 170 proc.

W nowej taryfie, która obowiązuje od 1 października koszt kilowatogodziny (kWh), to ok. 21,77 gr. Przed podwyżką było to 8 gr/kWh. Jeden z mieszkańców napisał na grupie Mieszkańcy Gminy Tarnowo Podgórne na Facebooku, że z powodu wzrostu ceny gazu będzie musiał dopłacić 2745 zł. "Oby tylko zima była łagodna" - podsumował.

Ernest Jęczkowski, mieszkaniec gminy Tarnowo Podgórne powiedział w rozmowie z "Głosem Wielkopolski", że część mieszkańców pojechała do biura PGNiG celem zmiany sprzedawcy gazu. Jednak na miejscu dowiedzieli się, że nie jest to możliwe. Z przekazanej dziennikowi przez czytelników umowy w sprawie zmiany sprzedawcy wynika, że PGNiG posiada zawartą umowę o świadczenie usługi dystrybucji paliwa gazowego z operatorem G.EN. Gaz Energia, ale jest ona ograniczona obszarowo. Punkt wejścia do systemu dystrybucyjnego "181/91 Młodasko Lw" nie jest objęty umową o oświadczenie usługi dystrybucji paliwa gazowego, a to właśnie z tego punktu pochodzi gaz dostarczany do większości miejscowości gminy Tarnowo Podgórne oraz Kaźmierz. Mieszkańcy zapowiadają, że złożą skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- To niedorzeczne, w Przeźmierowie jest instalacja PGNiG i tam obowiązuje stawka ok. 10 gr/kWh, a ja raptem 5 km od Przeźmierowa już nie mam alternatywy. PGNiG odmawia z przyczyn technicznych, G.EN. Gaz podnosi ceny, a mieszkańcy nie mają wyboru - powiedział Ernest Jęczkowski dla "Głosu Wielkopolskiego".

Jest reakcja wójta Tarnowa Podgórnego na mocną podwyżkę cen gazu

W sprawie drastycznej podwyżki cen gazu interweniował burmistrz Buku oraz wójtowie Tarnowa Podgórnego, Kaźmierza i Kuślina.

W imieniu mieszkańców włodarze wyrazili oburzenie tak drastyczną wysokością podwyżek cen gazu oraz zażądali szczegółowych wyjaśnień w tej kwestii. Ustalono, że G.EN GAZ Energia przekaże gminom do czwartku, 7 października, pisemną analizę zmian kosztów czynników składających się na cenę gazu. Wyliczenia te zaprezentowane zostaną na gminnych stronach internetowych

- powiadomił na Facebooku Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

Ceny gazu w górę

Przypomnijmy, że od pierwszego października Urząd Regulacji Energetyki na wniosek PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki. Wzrost cen gazu to jednak nie tylko polski problem, mierzą się z nim bowiem mieszkańcy w zasadzie całej Europy. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule:

Więcej o: