Szef NBP o polskim dobrobycie: "Od rozbiorów nie mieliśmy takich sukcesów". A zadłużenie Polski rośnie

- My naprawdę, trzeba w to uwierzyć, jesteśmy taką średnią potęgą gospodarczą. Od czasów rozbiorów nie mieliśmy takich sukcesów - stwierdził podczas Kongresu 590 Adam Glapiński, szef NBP. - My w tej chwili żadnej pożyczki nie bierzemy - zapewnił. Tymczasem w latach 2020-2021 zadłużenie Polski ma wzrosnąć o 433 mld zł.
Zobacz wideo "Studio Biznes" o tym, co może zrobić NBP, by ochronić Polaków przed inflacją

Podczas wystąpienia na Kongresie 590 Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, komentował sytuację ekonomiczną Polski. Odniósł się też do kwestii Krajowego Planu Odbudowy oraz stóp procentowych. 

Adam Glapiński o sytuacji w Polsce: Sukcesy niespotykane od czasów zaborów

- Mimo wyzwań Polska ma przed sobą doskonałe perspektywy rozwojowe. My naprawdę, proszę państwa, trzeba w to uwierzyć, jesteśmy taką średnią potęgą gospodarczą in nascendi - stwierdził Glapiński, przywołując łacińską formułę oznaczającą "w trakcie". 

Zdaniem szefa NBP polska charakteryzuje się stabilnym systemem politycznym i  funkcjonującą dobrze demokrację, "którą niektórzy chcą ją osłabiać". - To jest rzadkość, gdzie tak na świecie tak jest? - pytał Glapiński. 

Szef NBP wyraził przekonanie, że nasz kraj "wchodzi w okres bardzo wysokiego tempa wzrostu". - Utrzymaliśmy wzrost płac i wszystkie te elementy, o które rząd cały czas dbał. Płaca minimalna się podniosła niesamowicie, wyeliminowaliśmy skrajną biedę. Od czasów rozbiorów nie mieliśmy takich sukcesów - stwierdził. 

Prezes NBP o KPO: Polska nie ma żadnych pożyczek, sami sfinansujemy elektrownię atomową

Adam Glapiński odniósł się też do kwestii Krajowego Planu Odbudowy. Polska jako jedyny kraj UE nie poznał bowiem daty akceptacji swojego wniosku złożonego w Komisji Europejskiej. W ramach europejskiej inicjatywy do Polski mogłoby trafić ok. 23,9 mld euro bezzwrotnych dotacji i ponad 34,2 mld euro w ramach nisko oprocentowanych pożyczek. 

- My bez środków zagranicznych jesteśmy w stanie dokonać rozbudowy energetyki jądrowej, my bez środków unijnych, którymi teraz się nas szantażuje, jesteśmy w stanie sobie doskonale zapewnić ten dynamiczny rozwój. Tym bardziej że duża część tych środków to jest pożyczka - stwierdził Glapiński.

- My sami możemy pożyczki brać, jak chcemy, każdy nam dam. My w tej chwili żadnej pożyczki nie bierzemy - jako kraj, jako Narodowy Bank Polski. Żadnej. To do nas przychodzi cały świat i chce od nas pożyczać - podkreślił szef NBP. 

Tak rośnie zadłużenie Polski. 1,5 bln zł

Według danych Ministerstwa Finansów dług publiczny sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie w tym roku 1,5 bln zł. W latach 2020-2021 zadłużenie wyniesie ok. 433 mld zł - w zeszłym roku wzrosło o 290 mld zł, a w tym ma wzrosnąć o kolejne 143 mld zł. 

Zadłużenie wzrasta m.in. na skutek emisji obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Polski Fundusz Rozwoju. Finansowanie skutków pandemii COVID-19 pochłonęło ok. 200 mld zł. 

Więcej o: