Zmiany w zakresie najmu krótkoterminowego. Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział nowe regulacje

Andrzej Gut-Mostowy z Ministerstwa Rozwoju i Technologii zapowiedział, że resort planuje zmiany w regulacjach dotyczących najmu krótkoterminowego. Wszystkie podmioty świadczące usługi hotelarskie będą miały obowiązek rejestracji w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich. Jak zwraca uwagę WP, turystyczne miasta zmagają się z problemem wyludniania, bo coraz więcej osób kupuje mieszkania, by wynajmować je turystom.

Podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu (24-26 września 2021) odbyło się spotkanie z wiceministrem rozwoju i technologii Andrzejem Gutem-Mostowym. Minister poinformował o planowanych zmianach, które mają dotyczyć najmu krótkoterminowego. Spotkanie było etapem wstępnym do pierwszych konsultacji.

Zobacz wideo "Czy kupowanie dziś mieszkania to pchanie się w problemy?". Odpowiada prof. Noga

Najem krótkoterminowy. Jakie zmiany zostały zaplanowane? 

Głównymi obszarami zmian ma być obowiązek rejestracji wszystkich podmiotów świadczących usługi hotelarskie w ramach przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju narzędzia - Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich - czytamy na stronie internetowej miasta Sopot. Każdy obiekt będzie musiał również posiadać regulamin porządkowy, zaakceptowany przez turystę

"Ponadto zapewniano, że zgodnie z postulatem między innymi zgłoszonym przez Sopot, nastąpi przekazanie części kompetencji gminom, które w formie uchwał rady miasta mogłyby określać dodatkowe warunki najmu. Przewiduje się także wprowadzenie kar administracyjnych za używanie oznaczeń wprowadzających w błąd (jak np. hotelik, motelik) oraz kar dla podmiotów naruszających obowiązujące przepisy prawa w zakresie usług hotelarskich. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, środki miałyby zasilić budżet gminny. Planowane jest również doprecyzowanie definicji najmu krótkotrwałego" - czytamy. 

Blok (zdjęcie ilustracyjne)Coraz więcej chętnych na wynajem mieszkania. Rosną ceny czynszu

Najem krótkoterminowy to bardzo popularna opcja, która szczególnym zainteresowaniem cieszy się miejscach atrakcyjnych pod względem turystycznym. Jak zaznacza Wirtualna Polska, zwiększająca się liczba mieszkań przeznaczonych na taką działalność sprawia, że w popularnych turystycznie miejscach zmniejsza się liczba mieszkań dostępnych dla mieszkańców. To z kolei prowadzi do wzrostu ich cen i wyludniania się atrakcyjnych dzielnic - podkreśla portal. 

Jako przykład wskazano Wyspę Spichrzów w Gdańsku, gdzie - zgodnie ze statystykami - na stałe zamieszkanych jest zaledwie ok. 10-15 proc. mieszkań. - W związku z licznym wynajmem krótkoterminowym zmienia się profil usług w dzielnicy. Taką sytuację obserwujemy w gdańskim śródmieściu. Mamy tam praktycznie tylko "Żabki" i restauracje. Tradycyjne, nieturystyczne usługi zanikają. Dzielnica staje się nieprzyjazna do życia dla zwykłego Kowalskiego - powiedział w rozmowie z WP Architekt Miasta Gdańska prof. Piotr Lorens. 

Sopot od dawna zabiegał o regulacje ws. wynajmu krótkoterminowego 

Jak czytamy na stronie internetowej Sopotu, władze miasta od kilku lat apelowały już o zmiany w zakresie najmu krótkoterminowego. W 2019 roku przygotowano nawet propozycję nowelizacji ustawy, którą poparł Związek Miast Polskich i Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych. 

- Chciałbym podkreślić, iż nie jestem za ograniczeniem najmu. Sopot jest miastem turystycznym, w którym wpływy do budżetu z tytułu turystyki stanowią znaczny procent. Jednak żadne działania nie powinny odbywać się kosztem stałych mieszkańców - mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski. 

Siedziba NBP w WarszawieStopy procentowe w górę! RPP zaskoczyła decyzją

- Najważniejsza jest według mnie kwestia odpowiedzialności właściciela mieszkania czy apartamentu oferowanego na wynajem za zachowanie gości. Właściciele mieszkań w chwili obecnej rzadko biorą taką odpowiedzialność na siebie, a samorządy nie mają możliwości interwencji w przypadkach nieprawidłowości zgłaszanych przez mieszkańców. Stąd jestem zwolennikiem wprowadzenia takiej formy koncesjonowania najmu krótkoterminowego, która pozwoli wyeliminować uciążliwości dla społeczności lokalnej. Tego typu rozwiązania sprawdzają się w przypadku ogródków gastronomicznych, czy też sklepów sprzedających alkohol. Jasne zasady zapewniają dbałość właściciela o odpowiednie zachowanie gości i klientów. Sama świadomość ryzyka utraty koncesji i realna możliwość szybkiej reakcji w tym zakresie przez samorząd, znacząco wpływa na wzrost odpowiedzialności właściciela za prowadzoną działalność - dodał. 

Więcej o: