Polski Ład. Emerytury bez podatku przyjęte. Ile można zyskać? [TABELA]

Sejm uchwalił 1 października ustawę o zmianach podatkowych. Znalazł się w niej zapis dotyczący zwolnienia z płacenia podatku dochodowego. Zmiana ta dotyczy emerytów, ale nie wszystkich. Kto i ile na tym skorzysta? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Wejście w życie zmian proponowanych w ramach projektu Polski Ład jest już pewne. Przyjęte na początku października zmiany zakładają m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Dzięki temu emeryci otrzymają wyższe świadczenia.

Piotr Duda, przewodniczący 'Solidarności' Kiedy emerytury stażowe? "Solidarność" zebrała podpisy. "Nie odpuszczamy"

Emerytury bez podatku. Jak wzrośnie świadczenie?

Emerytury w wysokości do 2500 zł brutto będą od 2022 r. zwolnione z podatku. Po wejściu w życie zmian, w przypadku świadczenia w wysokości 2500 zł brutto, w kieszeni zostanie 2250 zł rocznie. Ci, którzy otrzymują więcej niż 2500 zł brutto również zyskają na zmianach - zapłacą bowiem tylko podatek od kwoty przekraczającej 30 tys. zł. Przykładowo, przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 zł więcej.

Jak będą wyglądały zmiany w przypadku niższych emerytur? Szczegóły przedstawiamy w poniższej tabeli.

Emerytura bez podatku - tabelaEmerytura bez podatku - tabela Redakcja Gazeta.pl

Budowa mieszkań. Zdjęcie ilustracyjne. Mieszkaniach bez wkładu własnego. Sejm przyjął ustawę

Zmiany w podatkach 2022. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Polski Ład wprowadza także zmianę, która nie będzie korzystna dla seniorów. Od 2022 r. wszyscy podatnicy będą płacić taką samą stawkę zdrowotną - 9 proc. i nie będzie możliwości odliczania jej od podatku. Trzeba więc liczyć się z tym, że seniorzy, którzy nie będą musieli odprowadzać podatku dochodowego, w ogólnym rozrachunku nie zyskają aż tyle pieniędzy, ile przedstawiono w powyższej tabeli. Na braku możliwości odprowadzania składki zdrowotnej stracą seniorzy, którzy pobierają emerytury w wysokości powyżej 5000 zł brutto. Dla przykładu emeryt otrzymujący świadczenie w wysokości 5000 zł straci miesięcznie nawet 9 zł.

Jakie jeszcze zmiany wprowadzone zostały w Polskim Ładzie? Więcej przeczytacie o nich w artykule: Polski Ład. Reforma podatkowa przyjęta. Podsumowujemy straty, zyski i "triki".

Więcej o: