Czeskie służby nakazały wycofanie 17,5 tony mięsa z Polski

W mięsie, które ma zniknąć z czeskiego rynku, stwierdzono przekroczenie norm zawartości antybiotyku. Było go więcej 60-krotnie więcej niż dopuszczają przepisy.

Czeskie służby weterynaryjne nakazały wycofanie z rynku prawie 17,5 tony mięsa wieprzowego pochodzącego z Polski. Stwierdzono w nim przekroczenie dopuszczalnej zawartości jednego z antybiotyków, który może wywoływać reakcje alergiczne. W pobranej próbce stwierdzono przekroczenie norm zawartości amoksycyliny. Antybiotyku było 60-krotnie więcej niż dopuszczają przepisy.

Zobacz wideo Wcześniejsze zamknięcie kopalni w Turowie? Komentuje wiceminister klimatu

Czesi wycofali mięso z Polski

Surowe mięso wieprzowe trafiło z Polski do jednego z czeskich zakładów przetwórczych. W minioną niedzielę, już jako pakowane mięso mielone, zostało wysłane do magazynów jednej z dużych sieci supermarketów, po czym trafiło na sklepowe półki.

Rysie (zdjęcie ilustracyjne) Czescy naukowcy mają zastrzeżenia do polskiego programu reintrodukcji rysia

W swoim komunikacie służby weterynaryjne poinformowały, że próbka została pobrana jeszcze przed przetworzeniem surowego mięsa w Czechach. Odradzono spożywanie produktu o konkretnym numerze partii i zalecono konsumentom, aby zwrócili go do sklepu.

Latem w Czechach ostrzegano przed lodami z Polski 

Jak poinformowały czeskie służby weterynaryjne, amoksycylina należy do grupy penicylin. Jest to najszerzej stosowana grupa antybiotyków w weterynarii. Penicyliny mają na ogół niską toksyczność, ale u niektórych osób mogą powodować reakcje alergiczne. Z tego powodu dla penicylin w żywności ustalono niskie NDP (najwyższe dopuszczalne poziomy).

Kopalnia odkrywkowa Turów Czesi chcą, aby umowa dotycząca Turowa obowiązywała po zakończeniu wydobycia

Czeskie media przypominają, że to niejedyny w ostatnim czasie problem związany z pochodzącymi z Polski produktami spożywczymi. Latem służby ostrzegały przed importowanymi z Polski lodami, które zawierały śladowe ilości rakotwórczego tlenku etylenu.

Więcej o: