Ceny paliw. Prognozy na przyszły tydzień są ponure. Pb 95 niebezpiecznie blisko 6 zł za litr

Ceny paliw ciągle rosną i nie widać, że może się to zmienić. Prognozy cen paliw na przyszły tydzień zakładają kolejne wzrosty. Koszt Pb 95 może wzrosnąć do niemal 6 zł. Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że chce na stacjach koncernu zachować ceny poniżej 6 zł na litr "podstawowych paliw".

W tym tygodniu ceny benzyny były dość stabilne, choć stały na wysokim poziomie, porównywalnym do rekordów z 2012 roku. Ten próg przebił już olej napędowy oraz gaz. Paliwa te podrożały w ciągu paru dni odpowiednio o 10 i 16 groszy za litr - podaje portal e-petrol.pl. Prognozy na przyszły tydzień nie nastrajają jednak zbyt dobrze. 

Zobacz wideo Czy jesteśmy skazani na droższą energię?

Prognozy cen paliw

Prognozowanie ceny paliw wg. e-petrol.pl na 11-17 października 2021 roku:

  • Pb 98 - 6,02-6,15 zł za litr
  • Pb 95 5,86-5,99 zł litr
  • ON 5,80-5,93 zł za litr
  • LPG 3,03-3,15 zł za litr 

Warto zwrócić tutaj uwagę na najpopularniejszą benzynę Pb 95. W najgorszym wariancie cena  niebezpiecznie zbliża się do 6 zł. Warto jednak podkreślić, że ceny z tego tygodnia w przypadku LPG przekroczyły prognozy aż o siedem groszy. Wzrost cen może być więc jeszcze bardziej odczuwalny dla klientów. 

Pozostałe paliwa, według prognoz, nie będą tańsze i jeśli ceny nie wzrosną gwałtownie, to przynajmniej utrzymają się na rekordowym poziomie. 

Daniel Obajtek chce na Orlenie utrzymać cenę poniżej 6 zł za litr "podstawowych paliw"

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zadeklarował, że koncern robi wszystko, by na stacjach podstawowe paliwa kosztowały poniżej sześciu złotych za litr. Podczas wizyty na Litwie Obajtek powiedział dziennikarzom, że spółka nie wykorzystuje sytuacji związanej ze wzrostem cen paliw w Europie.

W interesie PKN nie jest wykorzystywanie sytuacji na rynku. Staramy się ją stabilizować poprzez dywersyfikację i optymalizację, by nasze działania doprowadziły do tego, by ceny na stacjach były stabilne

- powiedział.

Prezes zaznaczył jednocześnie, że Orlen nie może sprzedawać paliw na marżach ujemnych, bo zachwiałoby to pozycją i stabilnością firmy.

Więcej o: