Zakaz handlu. Czy 10 października to niedziela handlowa? Czy jutro sklepy będą otwarte?

Czy jutro jest niedziela handlowa? Jakie sklepy będą otwarte 10 października? Gdzie zrobić zakupy? Odpowiadamy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, już za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano siedem niedziel handlowych.

Zobacz wideo Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora?

Czy jutro jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte 10 października?

10 października to niedziela niehandlowa, większość sklepów powinna być więc zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe.

Zakaz handlu nie dotyczy aptek oraz stacji benzynowych. Otwarte mogą być także restauracje, kawiarnie, cukiernie czy kwiaciarnie.

Zakupy można zrobić w małych osiedlowych sklepach oraz tych o statusie placówki pocztowej. Póki co, z tej luki prawnej korzystają jeszcze sklepy Żabka, Biedronka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, czy ABC. Niektóre ze sklepów (nie wszystkie) tych sieci, są więc otwarte w każdą niedzielę z wyłączeniem świąt. Niedługo jednak praktyki mają zostać ukrócone.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę znowelizowana

We wrześniu Sejm przyjął nowelizację ustawy, która uszczelnia przepisy o zakazie handlu. W niedzielę będą mogły być otwarte jedynie sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że połowa ich dochodów pochodzi z  tej działalności.

Senat wprowadził poprawki, m.in. zgodnie z którymi z wyłączeń mogą skorzystać jedynie placówki handlowe, w których działalność pocztowa odpowiada za 40 proc. przychodów. Teraz do korekt wyższej izby parlamentu musi odnieść się Sejm, a następnie ustawa trafi do podpisu do prezydenta. Przepisy wejdą w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Kiedy niedziele handlowe w 2021? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie. Obie mają ułatwić świąteczne zakupy, sklepy będą więc otwarte w niedziele podczas dwóch tygodni poprzedzających Boże Narodzenie.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następując

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: