Zakaz handlu. Czy 10 października to niedziela handlowa? Czy dzisiaj sklepy są otwarte?

Zakaz handlu w niedziele bez zmian obowiązuje również w 2021 roku. Te szykują się dopiero na przyszły rok. Czy 10 października to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl 

Zakaz handlu w niedziele to flagowy projekt PiS wprowadzony niemal trzy lata temu w niepełnej formie. Na przestrzeni lat przepisy były jednak sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecne prawo, zgodnie z którym przewidziano w roku zaledwie siedem niedziel handlowych. W takiej formy przepisy obowiązują od 2020 roku.

Zobacz wideo Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora?

Czy 10 października to niedziela handlowa? Czy dzisiaj są otwarte sklepy?

10 października to niedziela niehandlowa. Tym samym zamknięte są centra handlowe, nie powinny działać również sklepy wielkopowierzchniowe. Większość z nich wykorzystuje jednak lukę prawną, która pozwala na handel w niedziele placówkom, które świadczą też usługi pocztowe. Niektóre ze sklepów największych sieci są więc otwarte w każdą niedzielę z wyłączeniem świąt. Niedługo jednak praktyki te mają zostać ukrócone - zaostrzenie ustawy jest procedowane w parlamencie.

Zakupy można też robić w mniejszych osiedlowych sklepach, w których za kasą stoi sprzedawca lub pracownik zatrudniony na umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. Z zakazu handlu w niedziele wyłączone są także stacje benzynowe, restauracje, apteki, kawiarnie. 

Kiedy niedziele handlowe w 2021? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie. Mają one ułatwić świąteczne zakupy, sklepy będą więc otwarte w niedziele podczas dwóch tygodni poprzedzających Boże Narodzenie.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się następująco:

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę znowelizowana

We wrześniu Sejm przyjął nowelizację ustawy, która uszczelnia przepisy o zakazie handlu i skierował ją do Senatu. Nowelizacja przewiduje, że w niedzielę będą mogły być otwarte jedynie sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że połowa ich dochodów pochodzi z tej działalności.

Senat wprowadził poprawki, m.in. zgodnie z którymi z wyłączeń mogą skorzystać jedynie placówki handlowe, w których działalność pocztowa odpowiada za 40 proc. a nie połowę przychodów.

Teraz do korekt wyższej izby parlamentu musi odnieść się Sejm, a następnie ustawa trafi do podpisu do prezydenta. Przepisy wejdą w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Więcej o: