Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
Zakaz handlu w niedziele to flagowy projekt PiS wprowadzony niemal trzy lata temu w niepełnej formie. Na przestrzeni lat przepisy były jednak sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecne prawo, zgodnie z którym przewidziano w roku zaledwie siedem niedziel handlowych. W takiej formy przepisy obowiązują od 2020 roku.
10 października to niedziela niehandlowa. Tym samym zamknięte są centra handlowe, nie powinny działać również sklepy wielkopowierzchniowe. Większość z nich wykorzystuje jednak lukę prawną, która pozwala na handel w niedziele placówkom, które świadczą też usługi pocztowe. Niektóre ze sklepów największych sieci są więc otwarte w każdą niedzielę z wyłączeniem świąt. Niedługo jednak praktyki te mają zostać ukrócone - zaostrzenie ustawy jest procedowane w parlamencie.
Zakupy można też robić w mniejszych osiedlowych sklepach, w których za kasą stoi sprzedawca lub pracownik zatrudniony na umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. Z zakazu handlu w niedziele wyłączone są także stacje benzynowe, restauracje, apteki, kawiarnie.
Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie. Mają one ułatwić świąteczne zakupy, sklepy będą więc otwarte w niedziele podczas dwóch tygodni poprzedzających Boże Narodzenie.
Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się następująco:
We wrześniu Sejm przyjął nowelizację ustawy, która uszczelnia przepisy o zakazie handlu i skierował ją do Senatu. Nowelizacja przewiduje, że w niedzielę będą mogły być otwarte jedynie sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że połowa ich dochodów pochodzi z tej działalności.
Senat wprowadził poprawki, m.in. zgodnie z którymi z wyłączeń mogą skorzystać jedynie placówki handlowe, w których działalność pocztowa odpowiada za 40 proc. a nie połowę przychodów.
Teraz do korekt wyższej izby parlamentu musi odnieść się Sejm, a następnie ustawa trafi do podpisu do prezydenta. Przepisy wejdą w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.