Turów. Komisja Europejska wezwie Polskę do zapłacenia kar nałożonych przez TSUE

Komisja Europejska wyda Polsce "w odpowiednim czasie" wezwanie do zapłaty kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku ze sporem o kopalnię węgla brunatnego Turów - poinformował w poniedziałek rzecznik Komisji.
Zobacz wideo Brak porozumienia ws. Turowa. Gowin: Nie o wszystkim mogę mówić. W maju panowie się nie zrozumieli

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

20 września TSUE nakazał Polsce zapłacić 500 tys. euro dziennie za utrzymanie wydobycia w kopalni Turów. To efekt skargi złożonej do TSUE przez rząd Czech, który domagał się wstrzymania wydobycia węgla.

Wcześniej Trybunał zdecydował, że Polska powinna wstrzymać prace kopalni do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu z Czechami. Negocjacje polsko-czeskie trwają już od miesięcy i jak dotąd nie doprowadziły do przełomu.

Rzecznik Komisji Europejskiej powiadomił w poniedziałek, że KE wyda Polsce "w odpowiednim czasie" wezwanie do zapłaty kar nałożonych wcześniej przez TSUE w sprawie Turowa - podaje agencja Reuters.

Spór o Turów. Data kolejnej rundy negocjacji wciąż nie została ustalona

Do tej pory odbyło się 17 spotkań polskiej i czeskiej delegacji. Wiceminister Paweł Jabłoński powiedział w poniedziałek w Programie 3 Polskiego Radia, że na razie nie było ustaleń dotyczących kolejnych spotkań, gdyż - jak stwierdził - postawa czeskich negocjatorów "w zasadzie" uniemożliwiała zawarcie porozumienia.

- Po prostu mam wrażenie, że nie byli gotowi do tego, żeby zawrzeć jakiegokolwiek porozumienia przed wyborami - mówił wiceszef MSZ. Paweł Jabłoński dodał, że polskie władze są optymistyczne w sprawie relacji z Czechami, bo największa partia spodziewanej przyszłej koalicji - ODS - jest sojusznikiem PiS w Parlamencie Europejskim. 

Więcej o: