Zamiana opon w Polsce jest nieobowiązkowa. Temat ten powraca co roku, a instytucje zajmujące się bezpieczeństwem na drogach proponują wprowadzenie dodatkowych regulacji, które wprowadzałyby konieczność wymiany ogumienia. Wymiana opon wpływa bowiem na bezpieczeństwo podczas podróży zapewniając lepszą przyczepność, przystosowaną do danych warunków atmosferycznych.
Wymianę opon na zimowe uzależnia się od temperatury na zewnątrz. Optymalna temperatura na zmianę ogumienia jest wtedy, gdy temperatura za dnia osiąga średnio 7 stopni Celsjusza. Przy tej temperaturze opony letnie stają zaczynają być twarde, co ogranicza ich trakcję, a co za tym idzie, bezpieczeństwo jazdy.
W przypadku zimowych opon przy 7 stopniach Celsjusza bieżnik nie ściera się szybciej niż powinien. Głębokość bieżnika jest też wyznacznikiem tego, kiedy należy stare opony wymienić na nowe. W przypadku ogumienia zimowego producenci zalecają wymianę, gdy głębokość wyniesie 2-3 mm. Opony letnie natomiast powinno się wymieniać, gdy bieżnik będzie płytszy niż 4 mm. Poniżej tych poziomów droga hamowanie zaczyna się wyraźnie wydłużać.
Jadąc zimą za granicę, warto sprawdzić, w jakich krajach obowiązuje obowiązek wymiany opon. Podróż na letnich oponach może bowiem kosztować nas mandat.
Obowiązek stosowania opon zimowych obowiązuje w:
Natomiast w Polsce, w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Albanii, Grecji, Macedonii, Bułgarii, Danii i na Węgrzech nie ma konieczności stosowania modeli sezonowych.