Kim jest tajemniczy klient? Odpowiadamy, jak nim zostać i ile zarabia

W ogłoszeniach można trafić na oferty pracy w charakterze tajemnicznego klienta. Zadaniem tzw. mystery shoppera jest sprawdzanie jakości obsługi w danym sklepie. Wyjaśniamy, na czym jeszcze polega ta praca i - co najważniejsze - ile można dzięki niej zarobić?

Tajemniczy klient to pracownik, którego zadanie sprowadza się do oceny osób zatrudnionych w danej firmie (np. sklepie). Najczęściej na zatrudnienie tajemniczych klientów decydują się duże firmy usługowo-handlowe. Mogą one w ten sposób kontrolować jakość obsługi klienta, która ma ogromne znaczenie dla podwyższenia słupków sprzedaży. To również możliwość na skontrolowanie, jak pracownicy radzą sobie np. z eksponowaniem produktów.

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku

Kto może zostać tajemniczym klientem?

Oferty pracy w charakterze tajemniczego klienta można znaleźć na wielu portalach z ogłoszeniami jak np. pracuj.pl, aplikuj.pl czy jooble.org. Jak wskazuje portal praca.pl, kandydat na mystery shoppera powinien charakteryzować się odpowiednimi umiejętnościami.

"Przede wszystkim dobrze, żeby miała zdolności aktorskie, które pomogą w doprowadzeniu do sytuacji nakreślonych w scenariuszu (kontroli sklepu - red.). Dużym atutem będzie umiejętność zwracania uwagi na szczegóły oraz spostrzegawczość. Dana osoba powinna też być odporna na stres oraz mieć swobodę wypowiedzi, aby nie zostać zdemaskowaną. W przypadku tajemniczego gościa, który zadaje zbyt szczegółowe pytania lub zachowuje się w sposób nienaturalny, mogą powstać podejrzenia co do intencji wizyty" - czytamy.

Produkty na wagę do własnych toreb i pojemników można kupować w Auchan na Woli w dziale Bazarek Luz"Tajemniczy klienci" kontrolowali sklepy. Wnioski? Strach kupować na wagę

Obowiązki tajemniczego klienta nie sprowadzają się wyłącznie do przeprowadzania rozmów z pracownikami danej sieci według ustalonego scenariusza. Takie osoby są również zobligowane do sporządzenia raportu. Dzięki takiemu pracodawca lub zleceniodawca może poznać, czy obsługa danego sklepu spełnia standardy, jakie przyjęła firma.

Ile zarabia tajemniczy klient?

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal pracawsieci.net, tajemniczy klient za pierwsze zlecenia może otrzymać on od 20 do 50 zł za scenariusz. 

Przeciętnie wykonanie scenariusza zajmuje około 30 minut. Do zadań tajemniczego klienta należy jednak także wypełnienie ankiety. Tutaj temat jest już bardziej złożony. Doświadczeni i dobrze zorganizowani audytorzy są w stanie wykonać rzetelny raport w 5-10 minut. Podsumowując tajemniczy klient, jeśli dobrze zorganizuje swoją pracę, jest w stanie zarobić od 20 do 50 zł za godzinę pracy

Więcej o: