Zakaz handlu w niedziele uszczelniony? Nie tak szybko. Sejmowa komisja przyjęła trzy z siedmiu poprawek

Sejmowa komisja polityki społecznej poparła trzy z siedmiu poprawek, jakie do noweli przepisów o handlu zaproponował Senat. Komisja przychyliła się do obniżenia progu działalności pocztowej w sklepach z 50 do 40 proc. I wykreśliła poprawkę, z której wynikało, że partner właścicielki sklepu (albo partnerka właściciela) mogą w nim pracować w niedzielę.

Więcej podobnych historii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ile może być warty banknot 500 złotych? O wiele więcej

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku przepisy zostały zaostrzone, przez co klienci teoretycznie mogą zrobić zakupy jedynie w siedem niedziel w roku. Sieci sklepów spożywczych szybko znalazły lukę w przepisach i od wielu miesięcy ją stosują. I choć rząd zapowiadał, że uszczelni przepisy, to kolejne sieci sklepów spożywczych nadal otwierają swoje placówki w niedziele niehandlowe, stosując fortel "na usługi pocztowe". Działalności pocztowej nie obowiązuje bowiem zakaz handlu w niedzielę. Efekt jest taki, że większość poczt, która ma prawo być w niedziele otwarta, jest nieczynna, za to sklepy spożywcze, które mają zakaz handlu w niedziele, są tego dnia otwarte. 

Zakaz handlu w niedziele - uszczelnianie ustawy

W odpowiedzi na pomysłowość przedsiębiorców Sejm 17 września zaczął uszczelniać ustawę. Zgodnie z nowymi przepisami pracować w niedziele miały mieć prawo tylko te sklepy, w których działalność pocztowa stanowi co najmniej połowę przychodu. W nowelizacji przepisów zostało również doprecyzowane, kto może pracować w siódmym dniu tygodnia - współmałżonek, dzieci, rodzice, macocha lub ojczym właściciela lub właścicielki sklepu, jak również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.

Manifestacje "My zostajeMY"- zobacz zdjęcia z protestów.

Student i emeryt w niedzielę nie dorobi. Mąż - tak, partner - nie  

Komisja polityki społecznej przychyliła się do dwóch poprawek o charakterze legislacyjnym oraz poparła obniżenie z 50 do 40 procent progu udziału działalności pocztowej w pozostałych przychodach ze sprzedaży danego sklepu.

Poparcia komisji nie znalazła propozycja Senatu dotycząca rozszerzenia osób uprawnionych [o "osoby we wspólnym pożyciu"] z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Komisja nie zgodziła się też, żeby oprócz członków rodziny właściciela w niedziele w sklepie mogli pracować uczniowie i studenci do 26. roku życia czy emeryci i renciści.

Po zakończeniu procesu legislacyjnego, nowela ma wejść w życie po trzech miesiącach od jej ogłoszenia.

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne)Niedziele handlowe. Projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu jest w Sejmie

Więcej o: