Wysokie ceny energii w Europie i nadzwyczajne spotkanie ministrów. UE już ma kilka rozwiązań

Komisja Europejska proponuje działania w reakcji na wysokie ceny energii. 26 października natomiast odbędzie się nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów w związku z wysokimi cenami gazu.

Komisja Europejska proponuje działania w reakcji na wysokie ceny energii. Ma je przedstawić w czwartek Parlamentowi Europejskiemu, a w poniedziałek unijnym ministrom do spraw energii. To będzie także jeden z tematów szczytu w przyszłym tygodniu w Brukseli z udziałem przywódców 27 krajów.

Prąd (zdjęcie ilustracyjne)Wysokie ceny prądu. Minister klimatu: "Będą dopłaty". Kto może na nie liczyć?

Jak Unia chce rozwiązać problem drogiego prądu?

W krótkim terminie Komisja Europejska proponuje wsparcie gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym pieniędzmi z handlu pozwoleniami na emisję CO2. Wśród innych propozycji są także różnego rodzaju ulgi podatkowe, które państwa członkowskie mogą wprowadzać, oraz zgoda na pomoc publiczną dla określonych firm. Komisja Europejska ma też wspierać inwestycje w energię odnawialną i efektywność energetyczną. W dłuższej perspektywie Komisja proponuje wspólne zakupy gazu i deklaruje zbadanie możliwości wspólnego magazynowania surowca.

Zobacz wideo "Czy to wszystko przez Unię? Słyszę, że to ich polityka klimatyczna tak podnosi ceny prądu"

Mimo apeli kilku krajów, w tym Polski, Komisja Europejska nie wycofuje się z ambitnych planów klimatycznych. Uważa, że polityka klimatyczna nie ma związku z wysokimi cenami energii. Nie obciąża też Rosji odpowiedzialnością za wysokie ceny gazu choć od kilku tygodni zwracają na to uwagę europosłowie i część krajów, w tym Polska. Chodzi o ograniczanie dostaw gazu i windowanie cen.

W opublikowanych w środę dokumentach Komisja Europejska podkreśliła, że obecny wzrost cen energii wynika przede wszystkim z globalnego popytu na gaz, który rośnie wraz z ożywieniem gospodarczym. Bruksela przyznała, że zaobserwowano niższe niż oczekiwano wolumeny gazu z Rosji, co powoduje trudną sytuację na rynku przed nadchodzącą zimą i że choć Gazprom wywiązał się ze swoich długoterminowych umów z Europą, to nie zaoferował żadnych dodatkowych dostaw, by poprawić sytuację.

Kryzys energetyczny w Europie. Zdjęcie ilustracyjne: port w Antwerpii, Belgia.Przed nami trudna dekada. "To będzie czas drogiej energii, wszędzie"

Nadzwyczajne spotkanie ministrów ds. energii UE w związku z wysokimi cenami gazu

26 października odbędzie się nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów do spraw energii w związku z wysokimi cenami gazu - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka. Tak zdecydowała Słowenia kierująca pracami Unii. Sprawa wysokich cen energii będzie też jednym z głównych tematów unijnego szczytu w Brukseli w przyszłym tygodniu z udziałem przywódców 27 krajów. Kilka dni później, na nadzwyczajnej naradzie w Luksemburgu spotkają się ministrowie do spraw energii.

Więcej o: