Wojna rządu z UE. Ekonomista wystawia gigantyczny rachunek. "Długi i podatki"

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że polexit to"fake news, ale jednocześnie stoi na czele rządu, który od lat toczy ostry spór z Brukselą na wielu polach. Największe ryzyko tej bitwy dotyczy dziś utraty gigantycznych środków z funduszy unijnych. Jakie mogą być straty dla każdego obywatela? Zapytaliśmy w "Studiu Biznes" dr. Sławomira Dudka, głównego ekonomistę FOR.

Komisja Europejska uzależnia przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy i wypłacenie pieniędzy od tego, czy polski rząd zagwarantuje powrót do praworządności. Będzie o to niezwykle trudno, zwłaszcza po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował zasadę pierwszeństwa unijnego prawa nad krajowym.
- Środki z Krajowego Planu Odbudowy to ponad 100 mld zł. Jakby to przeliczyć na 36 mln mieszkańców, czyli dzieci, osoby starsze, wszystkich, całe społeczeństwo, to wychodzi ok. trzech tys. zł. na głowę, tyle możemy stracić - wyliczał dr Sławomir Dudek. Przypomnijmy, że prezes Narodowego Banku Polskiego twierdzi, że bez tych pieniędzy jesteśmy sobie w stanie poradzić. Adam Glapiński mówił podczas wystąpienia na Kongresie 590, że Polska nie potrzebuje do rozwoju środków z Funduszu Odbudowy, którymi nasz kraj ma być według niego "szantażowany". Dudek nie wierzy w scenariusz rysowany przez szefa banku centralnego. Posłuchaj fragmentu "Studia Biznes".

Zobacz wideo Ile kosztuje Polaków spór z UE? Dudek: Każdy obywatel może stracić 3 tys. zł
Więcej o: