Pętla rosnących cen i rachunków. "Kryzys drożyzny, ludzie będą ograniczać wydatki"

Wydłuża się lista rachunków, które już wzrosły i będą rosły. Ceny nieruchomości, raty kredytów, faktury za prąd, gaz i śmieci - to tylko niektóre podwyżki, które czekają Polaków. To wszystko rysuje pesymistyczne scenariusze dla wielu gospodarstw domowych. Posłuchaj fragmentu środowego "Studia Biznes".

Podwyżka stóp procentowych to zła wiadomość dla osób spłacających kredyty mieszkaniowe w złotych. Raty ich zobowiązań pójdą bowiem w górę. Przy założeniu podwyżki stawki WIBOR 3M z poziomu 0,25 proc. do 0,65 proc., czyli równo o 0,40 pp. (tyle, ile w górę poszła stopa referencyjna NBP), rata kredytu np. na 200 tys. zł pójdzie w górę z 902 zł do 943 zł, czyli o ok. 41 zł. Rata kredytu np. na 350 tys. zł podrożeje o ok. 72 zł (z ok. 1579 zł do ok. 1651 zł), a na 500 tys. zł o ponad 100 zł (z 2256 zł do 2358 zł). To nie jedyne rachunki, które rosną. 


W środowym "Studiu Biznes" Tomasz Narkun dyrektor w największym deweloperze największego dewelopera w zachodniej Polsce, analityk rynku mówił o sytuacji na rynku nieruchomości, rosnących cenach wynajmu i zakupu. Posłuchaj fragmentu programu.

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym
Więcej o: