Tak CBŚP rozbiło gang lichwiarzy. Pożyczali pieniądze pod zastaw, przejmowali nieruchomości [ZDJĘCIA]

13 osób zamieszanych w proceder przejmowania nieruchomości w zamian za pożyczki udzielone na wysoki procent zatrzymało Centralne Biuro Śledcze Policji. Dłużnicy mieli spłacić zobowiązania w ciągu kilku miesięcy do jednego roku.
Zobacz wideo CBŚP rozbiło gang lichwiarzy

CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, która specjalizowała się w lichwiarskich pożyczkach. Śledczy podejrzewają, że wysokooprocentowane kredyty pozwoliły gangowi przejąć wiele nieruchomości ich klientów.

W skoordynowanej akcji służb brało udział ponad stu funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej i policji w tym CBŚP. Przeszukano 17 obiektów i zatrzymano 13 osób. Podejrzane są o działanie w gangu, który oferował pożyczki od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Dłużnicy mieli spłacić zobowiązania w ciągu kilku miesięcy do jednego roku. Zdjęcia akcji zamieszczone są w galerii powyżej. 

Pożyczali pieniądze, ukrywali klauzule w umowach

Zabezpieczeniem kredytu były nieruchomości, których wartość znacznie przekraczała dług. Na klientów werbowanych przez ogłoszenia w prasie i internecie czekały też pułapki w umowach jak ukryte klauzule z opłatami w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko miało prowadzić do szybkiego przejęcia nieruchomości przez gang.

W Prokuraturze Rejonowej w Kielcach postawiono zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, lichwy, oszustw i prania pieniędzy.

CBŚP informuje, że w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyzysku kontrahenta (lichwy), oszustw czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Na podstawie zebranego materiału dowodowego skierowano do sądu 8 wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

Więcej o: