Rachunki za gaz wzrosły? To jeszcze nie koniec. Trzymajcie się za portfele

Gaz na światowych rynkach podrożał pięciokrotnie w ciągu ostatniego roku. To sprawia, że rosną rachunki za surowiec, zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych. Ile jeszcze pójdą w górę? Ekspert nie ma dobrych wiadomości.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl. 

Kryzys energetyczny w Europie i na świecie podbija wskaźnik cen - inflacja w Polsce jest najwyższa od 20 lat, a rośnie nie tylko u nas. Jednym z głównych czynników podbijających ceny energii jest gaz ziemny. Notowania surowca wzrosły w tym roku o kilkaset procent. To efekt splotu kilku różnych czynników, w tym popandemicznego, gwałtownego odbicia gospodarczego, a Europie dodatkowo nie pomaga polityka rosyjskiego Gazpromu. 

Ceny energii. Gaz dla gospodarstw domowych zdrożeje jeszcze bardziej 

Polskie PGNiG podniosło w tym roku opłaty za gaz dla gospodarstw domowych już trzy razy. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że to jeszcze nie koniec i zamierzają wnioskować o kolejną podwyżkę taryfy. Jak bardzo mogą wzrosnąć nasze rachunki za gaz? Według Dawida Czopka, zarządzającego Polaris FIZ, to może być łącznie nawet kilkadziesiąt procent w perspektywie kilku kwartałów. Posłuchaj prognozy i wyjaśnień eksperta: 

Zobacz wideo Rachunki za prąd i gaz co rusz idą do góry. Jak drogo może być za rok?

Cały program Q&A na temat cen energii można obejrzeć pod tym linkiem. Więcej o tym można też przeczytać w poniższym tekście - diagnozie dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

Kryzys energetyczny w Europie. Zdjęcie ilustracyjne: port w Antwerpii, Belgia.Przed nami trudna dekada. "To będzie czas drogiej energii, wszędzie"

Więcej o: