Polaków czeka masowa wymiana prawa jazdy. Przepisy dotyczą każdego. Rząd podał termin

Prawo jazdy w Polsce nie jest już wydawane bezterminowo. Wymienić będą je więc musieli wszyscy. Zmiany dotyczą przede wszystkim osób, które odebrały dokument przed styczniem 2013 roku.
Zobacz wideo Wymiana prawa jazdy to obowiązek. Dla wszystkich. Kiedy trzeba to zrobić?

Wszyscy Polacy, którzy mają w swoich portfelach prawa jazdy, muszą liczyć się z faktem, że będą musieli je wymienić. Chodzi o osoby, które mają dokument bez terminu ważności, a także takie, które uzyskały już dokument nowego typu. 

Zgodnie z Ustawą o kierujących pojazdami wszyscy, którzy otrzymali prawo jazdy do 18 stycznia 2013 roku będą musieli je wymienić na nowe - zgodne z nowym wzorem. Czasu na dokonanie formalności jest sporo - termin wymiany wyznaczono na okres pomiędzy 19 stycznia 2028 a 18 stycznia 2033 r.

Polaków czeka wymiana prawa jazdy

Co z osobami, które otrzymały prawo jazdy po roku 2013? I ich wymiana dokumentu nie ominie. W Polsce nie wydaje się już bowiem dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdu bez podawania terminu wygaśnięcia uprawnień. 

Jak wyjaśnia moto.pl, aktualnie prawo jazdy nie może być wydane na okres dłuższy niż 15 lat. Poważne problemy ze zdrowiem mogą ten okres skrócić - np. osoby z wadą wzroku mogą otrzymać dokument na jedynie pięć lat. W ich wypadku wymiana dokumentu wiąże się z koniecznością odbycia badań. 

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy

Koszt zależy od tego, czy trzeba odwiedzić lekarza. Jeśli tak, to cała operacja kosztuje 300 zł i 50 gr. 100 zł kosztuje sam dokument, 200 zł, wizyta u lekarza, konieczna jest też opłata ewidencyjna. 

Wizyta lekarska nie grozi osobom, które wymieniają dokument z bezterminową datą ważności. Podobnie jak osobom, które zmieniły nazwisko (na przykład po ślubie).  

Więcej o: