Trzęsienie ziemi w PKO BP. Prezes Jan Emeryk Rościszewski zrezygnował. Tajemniczy tweet Sasina

Jan Emeryk Rościszewski zrezygnował z funkcji prezesa największego polskiego banku - podał PKO BP w giełdowym komunikacie. Rościszewski został powołany na to stanowisko w czerwcu, we wrześniu nominację zatwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego. Z zarządu odwołano dwie inne osoby.

Więcej takich informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

PKO BP znów zmieni prezesa. Jak Emeryk Rościszewski zrezygnował z funkcji. "Zarząd PKO Banku Polskiego ("Bank") informuje, że 14 października 2021 r. Pan Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku, jak również ze składu Zarządu Banku z dniem 22 października 2021 r." - czytamy w giełdowym komunikacie (PKO BP to spółka notowana na GPW i ma obowiązkach o tego typu zmianach informować publicznie akcjonariuszy). 

Zmiany w zarządzie PKO BP. Prezes rezygnuje ze stanowiska

To nie wszystkie zmiany personalne w zarządzie. Z jego składu Rada Nadzorcza odwołała Rafała Antczaka i Jakuba Papierskiego. Kilkadziesiąt minut wcześniej o zmianach w zarządzie największego polskiego banku nieoficjalnie informowało Radio ZET. "Trzęsienie ziemi w PKO BP. Wg informacji nieoficjalnych prezes Jak Emeryk Rościszewski złożył rezygnację" - napisał na Twitterze dziennikarz śledczy tego radia, Mariusz Gierszewski.

Podawał też, że miejsce Rościszewskiego na stanowisku pełniącej obowiązki prezesa miała zająć Iwona Duda, prezeska Alior Banku. Jak na razie nie ma potwierdzenia tej informacji. 

Skąd ta zmiana? Jak na razie nie znamy jej uzasadnienia. W ubiegłym miesiącu "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że Jan Emeryk Rościszewski może zostać ambasadorem Francji - sam prezes tym informacjom wtedy zaprzeczał. 

Zbigniew Jagiełło odszedł po 12 latach

Stanowiska w zarządzie PKO BP nie pełnił przez nawet pół roku. Prezesem został wybrany przez Radę Nadzorczą 8 czerwca 2021 r., po tym, jak swoją rezygnację ogłosił Zbigniew Jagiełło, szefujący PKO BP od października 2009 roku. 

Nie wiadomo jak na razie, czym Rościszewski ma się zajmować, ale to, że szykowany jest do innej pracy, wydaje się potwierdzać tweet Jacka Sasina. 

"Ogromne podziękowania dla Jana Rościszewskiego za profesjonalizm i wielką pracę na rzecz PKOBP. Życzę sukcesów i powodzenia w realizacji nowych, ważnych zadań na rzecz Polski" - napisał wicepremier i minister aktywów państwowych. 

Analityk think tanku Polityka Insight zauważa, że zmiany kadrowe w PKO BP to efekt wewnątrzrządowych przetasowań wpływów. "Nie mogło być mocniejszego potwierdzenia utraty wpływów premiera w PKO BP. Jan Emeryk Rościszewski, nominat PMM z silnym poparciem Nowogrodzkiej idzie na ambasadora, a nowa rada odwołuje dwóch najbliższych premierowi wiceprezesów. Teraz to MinAkt rozdaje karty na Puławskiej" - napisał. 

PKO BP to państwowa spółka, Skarb Państwa ma 29,43 proc. udziałów, pozostali duzi akcjonariusze to fundusze: Nationale-Nederlanden OFE (8,55 proc.) i Aviva OFE (7,26 proc.). 

Giełdowi inwestorzy zareagowali lekką wyprzedażą akcji banku. Jego notowania spadły pod kreskę, tuż przed 14:00 PKO BP tracił 2,6 proc. - w tym samym czasie główny indeks warszawskiej giełdy, WIG20, był na minimalnym plusie, a w indeksie WIG-banki PKO BP był jedyną tak mocno tracącą spółką (BOŚ spadał o 0,89 proc., a UniCredit o 0,22 proc., notowania reszty banków szły w górę). 

Notowania akcji PKO BP na GPWNotowania akcji PKO BP na GPW źrodło: stooq.pl

Więcej o: