Jan Emeryk Rościszewski - kim jest? Były prezes PKO BP to m.in. szpitalnik Zakonu Maltańskiego

"Pan Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu banku, jak również ze składu Zarządu Banku z dniem 22 października 2021 r." - poinformował Bank w komunikacie. Były prezes PKO BP ma w swoim życiorysie bardzo ciekawą kartę. Kim jest Jan Emeryk Rościszewski?

"Zarząd PKO Banku Polskiego ("Bank") informuje, że 14 października 2021 r. Pan Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku, jak również ze składu Zarządu Banku z dniem 22 października 2021 r." - czytamy w giełdowym komunikacie (PKO BP to spółka notowana na GPW i ma obowiązkach o tego typu zmianach informować publicznie akcjonariuszy).

Zobacz wideo Morawiecki: Polexit to fake news, wielkie kłamstwo Tuska. W Sejmie nie powinniśmy dyskutować o istnieniu Yeti

Zmiany w zarządzie PKO BP

O zmianach w zarządzie największego polskiego banku nieoficjalnie informowało Radio ZET. "Trzęsienie ziemi w PKO BP. Wg informacji nieoficjalnych prezes Jak Emeryk Rościszewski złożył rezygnację. Rada Nadzorcza ma powierzyć obowiązki prezesa Iwonie Dudzie, prezes Alior Banku. Z zarządu mają być jeszcze odwołani Rafał Antczak i Jakub Papierski" - napisał na Twitterze dziennikarz tego radia, Mariusz Gierszewski.

Skąd ta zmiana? Jak na razie nie znamy jej uzasadnienia. W ubiegłym miesiącu "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że Jan Emeryk Rościszewski może zostać ambasadorem Francji - sam prezes tym informacjom wtedy zaprzeczał. 

Kim jest Jan Emeryk Rościszewski?

56-letni Jan Emeryk Rościszewski przejął stery w PKO BP  w czerwcu tego roku, kiedy ze stanowiska ustąpił Zbigniew Jagiełło. Początkowo jako pełniący obowiązki prezesa. We wrześniu Komisja Nadzoru Finansowego oficjalnie zgodziła się, by Rościszewski został szefem największego w Polsce banku.

Od pierwszej połowy lat 90. zawodowo związany z sektorem towarzystw ubezpieczeniowych, pracował początkowo w grupach Axa i Azur. W drugiej z nich w latach 1993–1996 wchodził w skład zarządów TU Azur Ostoja oraz TUnŻ Azur Życie. Od 1996 był związany z Cardif Polska, wchodzącej do grupy kapitałowej BNP Paribas. W 1997 objął kierownictwo grupy w Polsce, a od 1998 do 2016 zajmował stanowisko prezesa zarządu spółki akcyjnej Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Cardif Polska i dyrektora generalnego Cardif Assurance Risques Divers w Polsce. Powoływany także w skład rad nadzorczych innych spółek prawa handlowego, m.in. Pocztylion Arka PTE i BBI Development. W latach 2012–2016 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Zasiadał w radach nadzorczych: PKO Leasing (2016-2018), PKO Faktoring (2017-2018) i PKO Banku Hipotecznego (2017-2019). Był też wiceprzewodniczącym RN Banku Pocztowego (2017-lipiec 2020). Do kwietnia 2021 był przewodniczącym RN: PKO TFI, PKO Towarzystwo Ubezpieczeń i PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń.

Co ciekawe, Rościszewski na początku lat 80-tych działał w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Od 12 lat jest Kawalerem Zakonu Maltańskiego i pełni funkcję szpitalnika Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Jest także członkiem Warszawskiego Klubu Wysokogórskiego, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Domus Polonorum. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta (2010), Bene Merito MSZ (2015).

Więcej o: