Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Wielu Polaków, którzy zdecydują się przejść na emeryturę, może przeżyć szok spowodowany wysokością świadczenia. Warto więc wiedzieć, jakie są warunki otrzymywania dodatkowej emerytury. Co umożliwia jej pobieranie?
Zgodnie z zasadami, podwójną emeryturę mogą ubiegać się osoby, które:
Jednak, aby mieć prawo do pobierania podwójnego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki, a następnie złożyć wnioski o przyznanie obu świadczeń. Na przykład emeryt, który chce otrzymać emeryturę niemiecką, zobowiązany jest do opłacania składki w tym kraju przez co najmniej pięć lat - podaje portal Bankier.pl
Pracownicy służb mundurowych zazwyczaj otrzymują jedną emeryturę, ale jak wskazuje mecenas Sonia Konieczniak, "w przypadku żołnierzy zawodowych i policjantów (służb mundurowych) mamy do czynienia z możliwością wypłaty podwójnej emerytury - zarówno cywilnej, jak i mundurowej".
Identyczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy. Okazuje się, że w przypadku służb mundurowych mamy do czynienia z wyjątkiem od zasady wypłacania jednego świadczenia, a to z powodu "braku możliwości ustalenia wysokości emerytury wojskowej/policyjnej uwzględniając czas pracy jako cywil". Prawniczka wskazuje, że wówczas można pobierać dwie emerytury, które są wypłacane przez ZER MSWiA i ZUS.
Podwójną emeryturę mogą otrzymać także emeryci, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i ubezpieczyli się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wówczas będą mogli pobierać emeryturę zarówno z ZUS-u, jak i z KRUS-u.