Dwie emerytury - kto i kiedy może otrzymać podwójne świadczenie? [PORADNIK]

Niektórzy emeryci mogą pobierać dwie emerytury. Co powinni zrobić, aby otrzymywać dwa świadczenia?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielu Polaków, którzy zdecydują się przejść na emeryturę, może przeżyć szok spowodowany wysokością świadczenia. Warto więc wiedzieć, jakie są warunki otrzymywania dodatkowej emerytury. Co umożliwia jej pobieranie?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Podwójna emerytura. Kto może pobierać dwie emerytury?

Zgodnie z zasadami, podwójną emeryturę mogą ubiegać się osoby, które:

  • pracowały za granicami Polski,
  • były w służbach mundurowych,
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

Jednak, aby mieć prawo do pobierania podwójnego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki, a następnie złożyć wnioski o przyznanie obu świadczeń. Na przykład emeryt, który chce otrzymać emeryturę niemiecką, zobowiązany jest do opłacania składki w tym kraju przez co najmniej pięć lat - podaje portal Bankier.pl

Podwójna emerytura. W jakich przypadkach można się o nią starać?

Pracownicy służb mundurowych zazwyczaj otrzymują jedną emeryturę, ale jak wskazuje mecenas Sonia Konieczniak, "w przypadku żołnierzy zawodowych i policjantów (służb mundurowych) mamy do czynienia z możliwością wypłaty podwójnej emerytury - zarówno cywilnej, jak i mundurowej".

Identyczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy. Okazuje się, że w przypadku służb mundurowych mamy do czynienia z wyjątkiem od zasady wypłacania jednego świadczenia, a to z powodu "braku możliwości ustalenia wysokości emerytury wojskowej/policyjnej uwzględniając czas pracy jako cywil". Prawniczka wskazuje, że wówczas można pobierać dwie emerytury, które są wypłacane przez ZER MSWiA i ZUS.

Podwójną emeryturę mogą otrzymać także emeryci, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i ubezpieczyli się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wówczas będą mogli pobierać emeryturę zarówno z ZUS-u, jak i z KRUS-u.

Więcej o: