Mur na granicy z Białorusią. Skrzypczak: Za takie pieniądze, to on będzie chyba ze złota

Sejm uchwalił specustawę ws. budowy muru na granicy z Białorusią. Dokument przewiduje, że będzie to solidna i wysoka zapora, która dodatkowo zostanie wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Koszt muru wyniesie ponad miliard złotych. Generał Waldemar Skrzypczak nie krył zaskoczenia. - Za takie pieniądze, to on będzie chyba ze złota - stwierdził.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W czwartek 14 października ustawę o budowie muru poparło 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden polityk wstrzymał się od głosu. Przegłosowana w Sejmie ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z budową zapory na granicy z Białorusią. 

Zobacz wideo PiS chce budować mur na granicy. Co na to Lewica?

Na granicy z Białorusią stanie mur. Jego koszt to 1 mld 615 mln zł

Wielki mur, który ma stanąć na granicy polsko-białoruskiej, pochłonie 1 mld 615 mln zł. Generał Waldemar Skrzypczak nie krył zdziwienia, gdy dowiedział się, jaką kwotę trzeba zapłacić za zaporę. - Za takie pieniądze to chyba będą go ze złota budować - podsumował w "Fakcie" były szef wojsk lądowych Waldemar Skrzypczak.

Parada stanowiła element obchodów, których celem było uhonorowanie żołnierzy niemieckich pełniących w przeszłości służbę w Afganistanie Marsz żołnierzy z pochodniami przed Reichstagiem. Polski MSZ reaguje [ZDJĘCIA]

Jego zdaniem do budowy muru należy wykorzystać technikę, którą stosowano do budowy baz na misjach wojskowych w Iraku czy Afganistanie. - Myśmy budowali z takich wysokich płyt z betonu. Je można postawić, są trwałe, ale można je też zdemontować bardzo szybko - powiedział Waldemar Skrzypczak. Zauważył, że przy budowie muru zakładanego przez rząd, Polska pozostanie odgrodzona nawet wtedy, gdy czasy Łukaszenki i Putina miną.

Mur ma skutecznie odgrodzić granicę z Białorusią. "Obecna zapora jest niewystarczająca"

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński poskreślał wcześniej, że zapora skutecznie zabezpieczy granicę z Białorusią przed próbami jej przekraczania przez uchodźców i migrantów. W jego ocenie obecna zapora jest "zbyt łatwa do przekroczenia, dlatego należy zastąpić ją solidniejszą". Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne.

Białoruś. Paraliż lotniska w Mińsku. Migranci śpią na podłodze. 'To katastrofa' Białoruś. Paraliż lotniska w Mińsku. Tłumy migrantów. "To katastrofa" [WIDEO]

Projekt poparło również Polskie Stronnictwo Ludowe. Poseł ludowców Krzysztof Paszyk krytykuje jednak koszt realizacji inwestycji. W jego ocenie są one zbyt wysokie. Zdaniem posła PSL premier powinien zawnioskować o posiedzenie Rady Europejskiej, aby część tej kwoty pozyskać z Unii Europejskiej.

Jak dotąd na wschodniej granicy RP na wytypowanych obszarach ułożono ogrodzenie spiralne (concertiny) o łącznej długości 113 km. Do 29 września w pasie drogi granicznej dodatkowo ustawiono 123 891 m płotu w postaci słupów oraz pionowo nakładanych zasieków.

Więcej o: