Policjant w cywilu chce cię zatrzymać na trasie? Musi się postarać i nie wszystko mu wolno

Nieumundurowany policjant nie zawsze może zatrzymać kierowcę. W terenie niezabudowanym nie ma do tego prawa. W pozostałych przypadkach musi spełnić szereg wymogów.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Policja incognito ma inne uprawnienia niż umundurowani funkcjonariusze. Ze względu na brak munduru, obowiązują ich inne procedury, w związku z czym nie mogą na przykład w ogóle zatrzymywać do kontroli samochodów w terenie niezabudowanym. 

W nieoznakowanych radiowozach drogówki siedzą policjanci umundurowani, dlatego na ich polecenie - bez względu na miejsce - należy się bezwzględnie zatrzymać.

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów" Reportaż z granicy

Gdy w terenie zabudowanym zatrzymuje cię nieumundurowany policjant

Jeśli policjant bez munduru postanowi nas zatrzymać do kontroli w terenie zabudowanym, musi spełnić kilka wymogów. Zgodnie z przepisami w warunkach dobrej widoczności sygnał do zatrzymania może pokazać z użyciem tarczy, czyli tak zwanego lizaka. Jeśli jednak widoczność nie jest dostateczna, to do zatrzymania pojazdu policjant incognito musi skorzystać z latarki z czerwonym światłem lub lizaka ze światłem czerwonym, albo odblaskowego. 

To nie koniec obowiązków policjanta po cywilnemu. Po zatrzymaniu nie mają oni obowiązku przedstawienia się i podania swojego stopnia służbowego, zamiast tego muszą od razu pokazać legitymację służbową. Nie może być to krótkie mignięcie, okazanie dokumentów musi być na tyle długie, by kontrolowana osoba mogła odczytać wszystkie dane. Na żądanie obywatela funkcjonariusz musi też zezwolić na spisanie informacji z legitymacji.  

Jeśli policjant nie dopełni obowiązków, kontrolowana osoba może złożyć zażalenie w formie pisemnej. Na to ma 7 dni od kontroli. 

Kierowca nie ma obowiązku zatrzymać się w nocy

Jeśli nieumundurowany policjant chce zrobić kontrolę w nocy na nieoświetlonej drodze, to kierowca nie ma obowiązku się zatrzymać. Występują wtedy uzasadnione obawy, że to oszustwo.

Żeby uniknąć zarzutów o ucieczkę przed policją, należy zadzwonić pod 112. Okoliczna jednostka policji powinna udzielić wtedy informacji, czy w danej okolicy przebywa nieoznakowany radiowóz

Więcej o: