10 mln złotych za 1, 6, 11, 13, 22, 46. Wiemy, gdzie padła "szóstka" w Lotto

W czwartek "szóstka" o wartości dokładnie 9 969 664,50 zł padła w Tarnowie Opolskim (woj. opolskie). Szczęśliwe liczby wylosowane 14 października w Lotto to: 1, 6, 11, 13, 22, 46.

Jak poinformował w komunikacie organizator losowania Totalizator Sportowy, zwycięski zakład został zawarty w punkcie LOTTO przy ul. Dworcowej 9B w Tarnowie Opolskim. Warto podkreślić, że jest to pierwsza tak wysoka wygrana w tej miejscowości, a właściciel szczęśliwego kuponu jest już 1420. lottomilionerem w Polsce.

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów" Reportaż z granicy

Lotto - kiedy płacimy podatek od gier?

Podatek od wygranej w Lotto to przykry obowiązek spotykający graczy, którym udało się zdobyć dużą nagrodę finansową. W historii loterii, gracze uzyskiwali niesamowite wyniki. Szczęśliwcy, którym udało się wytypować "szóstkę" wygrywali sumy rzędu nawet 30 milionów. Nie mogli jednak cieszyć się nimi w pełni, gdyż w Polsce obowiązuje podatek od nagród w grach liczbowych.

Jaki podatek od wygranej w Lotto?

Wygrana w Lotto to wielkie szczęście, ale też obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Gracz, w zależności od wysokości wygranej, musi uiścić odpowiednią kwotę daniny. Główna wygrana w grze liczbowej opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym, którego wysokość wynosi 10 proc. Przykładowo gracz, który uzyska nagrodę główną w Lotto wynoszącą dwa miliony złotych, do ręki otrzyma 1,8 mln. W przypadku najwyższych wygranych suma nałożonego podatku dochodziła do nawet ponad trzech milionów złotych.

Podatek od gier losowych Lotto: jak go opłacić?

Podatek od gier losowych Lotto nie nastręcza większych problemów graczowi. W zasadzie nie musi on nic robić, gdyż to na Totalizatorze Sportowym, który jest organizatorem loterii Lotto, spoczywa obowiązek potrącenia i przekazania fiskusowi podatku. Kwota ta ma trafić do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania gracza w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po podjęciu kwoty. Do gracza trafia więc kwota po odliczeniu sumy podatku

Podatek od wygranej Lotto to kwestia, której rozwiązanie leży po stronie organizatora loterii. Oznacza to, że nie ma konieczności składania dodatkowej deklaracji podatkowej. W przypadku wygranych nieopodatkowanych, gracz nie wykazuje tej kwoty w PIT-37. Organizator loterii nie przesyła też PIT-11. W przypadku wygranych przekraczających sumę 2 280 zł, płatnik sporządza deklarację PIT-8AR i przekazuje ją organom podatkowym.

Więcej o: