Emeryturę można powiększyć o dodatkowe 200 zł. Jak to zrobić? Jakie są warunki?

Emeryci już w listopadzie otrzymają 14. emerytury. Jednak seniorzy mogą powiększyć swoje świadczenia o dodatkowe 200 zł. Komu przysługuje i jak je otrzymać?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Oprócz "trzynastki" i "czternastki", a także 500 plus dla seniora, pewna grupa najstarszych obywateli może liczyć na dodatkowe 200 złotych. Kto może je otrzymać i jak ubiegać się o to świadczenie?

Naukowcy zapowiadają trzykrotny wzrost przypadków demencji (zdjęcie ilustracyjne) Pierwsze wypłaty czternastek jeszcze w październiku. Sprawdź, czy się załapiesz

Emerytury. Komu przysługuje dodatkowe 200 zł?

200 złotych do emerytury dla seniorów przysługuje tym emerytom, którzy wykonywali szczególny zawód w przeszłości. Chodzi strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Rząd zdecydował się wesprzeć emerytowanych strażaków dodatkową kwotą 200 złotych do emerytury. Jednym z warunków jest aktywny udział w akcjach służb ratowniczych przez określony czas.

Emeryt (zdjęcie ilustracyjne) Dwie emerytury - kto i kiedy może otrzymać podwójne świadczenie?

Emerytury. Jak złożyć wniosek o dodatkowe 200 zł?

Aby otrzymać 200 złotych do emerytury, były ratownik służący w Ochotniczej Straży Pożarnej musi złożyć wniosek. Nie zrobi tego tak jak w wielu przypadkach - w ZUS. Wniosek trzeba dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, ponieważ świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio przez ZUS. Za wypłaty odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Kwota 200 złotych dla seniora, jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będzie wypłacana dożywotnio co miesiąc. Senior, aby ją otrzymać, musi osiągnąć wiek emerytalny. Jest to 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Liczy się również staż pracy. MSWiA zwraca uwagę, aby kobiety pełniły służbę 20, a mężczyźni 25 lat. W 2021 roku wsparciem finansowym może zostać objętych ponad 20 tysięcy osób.

Zobacz wideo Piotr Pawlak o szansach i wyzwaniach rynku motoryzacyjnego
Więcej o: