PKP Cargo odwołało z funkcji prezesa Czesława Warsewicza. I nie tylko. Zarząd spółki do przebudowy

PKP Cargo odwołało w poniedziałek czterech członków zarządu. Posadę stracił m.in. prezes Spółki, Czesław Warsewicz. Jego obowiązki tymczasowo będzie pełnił Władysław Szczepkowski.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Posadę w zarządzie PKP Cargo zachował jedynie Zenon Kozdera, przedstawiciel pracowników. Funkcję pełniącego obowiązki prezesa przejął Władysław Szczepkowski. Rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę, zgodnie z którą Szczepkowski obejmie fotel prezesa na nie więcej niż trzy miesiące. 

Zobacz wideo Sroka o pieniądzach z KPO: Brak tych środków będzie ze szkodą dla obywateli

PKP Cargo odwołało prezesa

Rada Nadzorcza PKP Cargo uchwałę o zmianach w zarządzie podjęła w poniedziałek 18 października. W komunikacie poinformowano, że posadę stracił prezes Czesław Warsewicz. Razem z nim z zarządu PKP Cargo odwołano Leszka Borowca - Członka Zarządu ds. Finansowych, Witolda Bawora - Członka Zarządu ds. Operacyjnych i Piotra Wasatego - Członka Zarządu ds. Handlowych.

Warsewicz jest z wykształcenia ekonomistą i menedżerem, studia magisterskie ukończył na SGH. Prezesem PKP Cargo był od 2018 roku. Rok wcześniej został członkiem rady programowej PiS, gdzie zajmował się głównie transportem kolejowym. 

Zastępujący Warsewicza na stanowisku prezesa Władysław Szczepkowski w latach 2005-2007 był prezesem zarządu PKP Cargo. Z wykształcenia jest prawnikiem po Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2017 roku po dłuższej przerwie znów związał się z PKP, gdzie pracuje do dzisiaj. 

PKO Cargo ze stratą

PKP Cargo od dłuższego czasu wykazuje stratę. Ostatni raport finansowy z sierpnia wykazał jednak jej zmniejszenie. W pierwszym półroczu 2021 roku przychody PKP Cargo z tytułu umów z klientami wzrosły do 2,046 mln zł z 2,024 mln zł rok wcześniej. Strata netto zmniejszyła się do 130 mln zł z 191,9 mln zł.

W połowie zeszłego tygodnia były już prezes PKP Cargo w rozmowie z PAP Biznes informował, że liczy na utrzymanie pozytywnych tendencji w przewozach towarowych. Jeśli trend potrwałby do końca roku, PKP Cargo ma odnotować wzrost przychodów, mówił Warsewicz. W ten sposób miał nadzieję odbudować straty z pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku.

Więcej o: