Banknot z Lechem Kaczyńskim już w przedsprzedaży droższy od nominału. Ile kosztuje?

"Warto być Polakiem" - głosi napis umieszczony na dwudziestozłotówce z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Kolekcjonerski banknot trafi do obiegu 9 listopada.

Więcej ciekawych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W sklepie internetowym numizmatyczny.com, banknot z tragicznie zmarłym prezydentem Lechem Kaczyńskim można kupić w przedsprzedaży za 249 zł. Dwudziestozłotówka z hasłem "Wato być Polakiem" trafi do obiegu we wtorek 9 listopada - dwa dni przed Świętem Niepodległości. Obejrzyj banknot z Lechem Kaczyńskim w galerii tego artykułu.

Banknot został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski. Trzynasty banknot kolekcjonerski wypuszczony przez NBP zostanie wprowadzony do obiegu w nakładzie do 80 tys. sztuk.

Banknot z Lechem Kaczyńskim trafi do obiegu 9 listopada

Na rewersie banknotu umieszczono grafikę przedstawiającą budynek Muzeum Powstania Warszawskiego oraz dźwigi gdańskiej stoczni. Pojawiły się także inne nawiązania do "Solidarności" - palce uniesione w geście wiktorii oraz zdjęcie protestujących robotników.

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Symbole nie są przypadkowe. Muzeum Powstania Warszawskiego powstało za kadencji Lecha Kaczyńskiego w stołecznym ratuszu (zostało otwarte 31 lipca 2004 roku). Elementy związane z protestami w stoczni to nawiązanie do faktu, że Lech Kaczyński był doradcą gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej oraz szefem Biura Interwencyjnego i kierownikiem Biura Analiz Bieżących Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

Podpis prezesa na banknocie "szczególnie ważnym dla milionów Polaków"

W poniedziałek 12 kwietnia Narodowy Bank Polski poinformował, że prezes instytucji Adam Glapiński uroczyście podpisał banknot kolekcjonerski poświęcony zmarłemu w katastrofie smoleńskiej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.  

W 11. rocznicę tragedii smoleńskiej podpisałem banknot kolekcjonerski, poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, który zginął w tragicznych okolicznościach w Smoleńsku

- mówił Glapiński cytowany przez TVP Info. 

Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego - jak myślę - dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi

- zaznaczył prezes NBP.

Nie po raz pierwszy Lech Kaczyński zostanie upamiętniony przez NBP. W 2010 roku wybito srebrną monetę z jego wizerunkiem. 

Więcej o: