Emeryt nie stanie za ladą w niedziele. "Cała wielopokoleniowa rodzina powinna móc być razem"

- Jeśli emeryt chce dorobić sobie do emerytury, to uważam właśnie, że przez te sześć pozostałych dni ma wystarczająco dużo czasu, by to zrobić. W taki sposób posłanka PiS tłumaczy, dlaczego jej klub nie poparł poprawki Senatu. Zakładała, by w niedziele niehandlowe za ladą sklepu mogli stanąć emeryci i renciści.

Zakaz handlu czeka rewolucja. Rząd chce bowiem zlikwidować uchwalone przed kilkoma laty przepisy, które umożliwiają dziś działalność sklepu, o ile jest on placówką pocztową. Zgodnie z prawem do uzyskania tego statusu wystarczy umowa na dostarczanie przesyłek z Pocztą Polską lub firmą kurierską.

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"

Emeryci nie będą mogli pracować w niedziele niehandlowe. PiS: Niech dorabiają w pozostałe dni

Nowe przepisy zakładają, że działalność pocztowa musi miech charakter przeważający. Senatorowie nowe prawo chcieli jednak złagodzić. Wprowadzili przepis, który umożliwiłby pracę za ladą emerytom lub rencistom. Dziś w niedzielę niehandlową pracować może bowiem wyłącznie właściciel sklepu lub jego najbliższa rodzina.

Prawo i Sprawiedliwość poprawkę jednak odrzuciła. Decyzję podjął już klub. Powody zeszłotygodniowego głosowania wyjaśniła w rozmowie z "Faktem" posłanka PiS Teresa Wargocka. - Uważam, że ten jeden dzień w tygodniu, niedziela, powinien być zarezerwowany dla rodziny, cała rodzina wielopokoleniowa powinna móc być razem - stwierdziła. 

Wyjaśniła też, że emeryci mają możliwość dorabiania - w pozostałe dni tygodnia 

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu. Jakie kary dla sklepów?

Izba niższa Parlamentu zajmowała się nowymi przepisami pod koniec ubiegłego tygodnia. Sejm przegłosował wówczas uszczelnienie zakazu handlu w niedzielę. Większość poprawek Senatu, w tym tę odnoszącą się do emerytów i rencistów, odrzucił.

Komisja zaakceptowała natomiast poprawkę, która przewiduje obniżenie - z 50 proc. do 40 proc. - progu dochodów liczonych od sprzedaży detalicznej dla placówek handlowych świadczących usługi pocztowe, który jest wymagany do zgody na otwarcie sklepu w niedzielę.

Zakaz handlu w niedzielę. Zdjęcie ilustracyjnePiS otwiera furtkę w zakazie handlu. Ułatwienie dotyczy nielicznych

Więcej o: