Emerytury bez podatku 2022. Ile wyniesie emerytura na rękę? [TABELA]

Emerytury bez podatku w 2022 roku to obietnica, którą chce spełnić rząd Prawa i Sprawiedliwości. To oznacza, że wielu emerytów ma od nowego roku pobierać wyższe świadczenia. Jednak nie wszystkie zmiany podatkowe Polskiego Ładu będą korzystne dla seniorów.
  • Jak zmiany podatkowe wpłyną na wysokość emerytur w 2022 r.? Zobacz tabelkę - kliknij "Otwórz galerię" pod zdjęciem głównym

1 października Sejm uchwalił ustawę o zmianach podatkowych w ramach projektu Polski Ład. Przyjęte zmiany zakładają m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Dzięki temu emeryci otrzymają wyższe świadczenia.

Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Przecławiu na którym przekonywał do zalet programu Polski Ład Polski Ład. Ulga dla klasy średniej problematyczna przez dwa dochody

Emerytury bez podatku 2022. Ile na rękę?

Emerytury w wysokości do 2500 zł brutto będą od 2022 r. zwolnione z podatku. Po wejściu w życie zmian, w przypadku świadczenia w wysokości 2500 zł brutto, w kieszeni zostanie 2250 zł rocznie.

Ci, którzy otrzymują więcej niż 2500 zł brutto również zyskają na zmianach - zapłacą bowiem tylko podatek od kwoty przekraczającej 30 tys. zł. Przykładowo, przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 zł więcej.

Mateusz Morawiecki Będzie podatek od luksusu? Mateusz Morawiecki: "Nie byłbym przeciwko"

Zmiany w podatkach 2022. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Polski Ład wprowadza także zmianę, która nie będzie korzystna dla seniorów. Od 2022 r. wszyscy podatnicy będą płacić taką samą stawkę zdrowotną - 9 proc. i nie będzie możliwości odliczania jej od podatku. Trzeba więc liczyć się z tym, że seniorzy, którzy nie będą musieli odprowadzać podatku dochodowego, w ogólnym rozrachunku nie zyskają aż tyle pieniędzy, ile przedstawiono w tabeli.

Na braku możliwości odprowadzania składki zdrowotnej stracą seniorzy, którzy pobierają emerytury w wysokości powyżej 5000 zł brutto. Dla przykładu emeryt otrzymujący świadczenie w wysokości 5000 zł straci miesięcznie nawet 9 zł.

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"
Więcej o: