Zakaz handlu uszczelniony. Które sklepy znów będą musiały zamknąć się w niedziele? [LISTA]

Zakaz handlu został uszczelniony, ale przepisy nie weszły jeszcze w życie. Doprecyzowano, jakie sklepy i na jakich zasadach mogą być otwarte w niedziele niehandlowe. Które sklepy będą musiały zatem zamknąć się w niedziele handlowe w nowym roku?

Przeczytaj więcej podobnych treści na stronie głównej Gazeta.pl  

We wtorek prezydent podpisał nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta. W życie wejdzie trzy miesiące po ogłoszeniu w dzienniku ustaw, czyli w okolicach lutego 2022 roku. 

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"

Zakaz handlu znowelizowany. Które sklepy będą musiały zamknąć się w niedziele?

Nowelizacja przepisów o zakazie handlu ma przede wszystkim uderzyć w sieci, które wykorzystują lukę pozwalająca na otwarcie w każdą niedzielę sklepów o statusie placówki pocztowej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zaczęło z niej korzystać przeszło 20 sieci handlowych. 

Zdecydowana większość tych sklepów w 2022 roku będzie musiała znów zamykać się w niedzielę, Załatane przepisy stanowią bowiem, że w ten dzień mogą otworzyć się jedynie sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że 40 proc. przychodów pochodzi z tej działalności.

Oznacza to, że zamknięte zostaną przede wszystkim sklepy wielkopowierzchniowe. Są to m.in.:

supermarkety Intermarche, Polomarket, Kaufland, dyskonty Biedronka i Lidl, hipermarkety (testowo cztery sklepy Carrefoura) czy nawet markety budowlane, jak Bricomarche. 

Wciąż otwarte będą mogły być sklepy prowadzone w niedzielę przez właściciela. To zatem oznacza, że mniejsze sklepy sieciowe działające na zasadzie franczyzy będą mogły działać w niedziele handlowe, jeśli zdoła obsłużyć je właściciel. Do tych sklepów należą m.in.

  • Żabka
  • Abc
  • Groszek
  • Carrefour Express
  • Stokrotka Express
  • Euro Sklep
  • Topaz

Ponadto przedsiębiorca, który prowadzi sklep, będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy między innymi małżonka, dzieci i rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Te osoby nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Zakaz handlu. Nowelizacja dotyczy nie tylko placówek pocztowych

Nowelizacja rozszerza wykaz wyłączeń spod zakazu handlu także o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Te punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do 30 września. 

Więcej o: