Emerytura 2021. Kto może starać się o ponowne przeliczenie emerytury?

Po publikacji przez GUS nowej tablicy średniej długości życia, wielu emerytów zwróciło się do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, mając nadzieję na zwiększenie wysokości świadczenia. Okazuje się jednak, że wiele wniosków zostanie odrzuconych, gdyż ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe wyłącznie w wyjątkowych przypadkach.

Wielu seniorów, którzy złożyli wnioski o ponowne przeliczenie emerytury, nie mieli pojęcia o tym, że jest to możliwe wyłącznie w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach. Kto może starać się o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Ponowne przeliczenie emerytury. Kiedy jest możliwe?

Jak wynika z informacji ZUS-u, ponowne przeliczenie świadczenia jest możliwe, gdy osoby, które osiągnęły wiek emerytalny są wciąż są zatrudnione, a więc nadal odprowadzają składki. Powodem do ponownego przeliczenia świadczenia może być również odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku. Reszta emerytów, która złożyła wniosek, musi liczyć się z nadchodzącą odmową.

Przeczytaj więcej o emeryturach na stronie głównej Gazeta.pl

Tablice średniej długości życia Polaków. Komentarz ZUS-u

Poniżej publikujemy w całości komentarz przesłany przez rzecznika ZUS-u, Pawła Żebrowskiego:

Opracowywane i publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice trwania życia to, z punktu systemu widzenia systemu ubezpieczeń społecznych, systemu emerytalnego, są one kluczowym elementem przy wyliczaniu świadczeń emerytalnych.

Sprzyjające tablice nie dla wszystkich emerytów!

Zgodnie z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia.

ZUS korzysta z tablic do obliczania wysokości emerytur od 1 kwietnia 2021 roku. Trzeba jasno powiedzieć, że osoby, które spełnią warunki do uzyskania świadczenia emerytalnego między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku, nie muszą się spieszyć z przejściem na emeryturę. Mogą skorzystać z tegorocznych tablic nawet, jeśli zakończą swoją aktywność zawodową za dwa, czy trzy lata.

Przeliczenie świadczenia dla dorabiających emerytów

Wielu seniorów składa wniosek o przeliczenie swojej emerytury z uwzględnieniem nowych tablic trwania życia. Wnioski składają osoby, które nie mają ustalonego prawa do emerytury wg zreformowanych zasad, lub osoby, które co prawda mają emeryturę wg nowych zasad, ale u których wariantowanie było już zastosowane. Wnioski te kończą się odmowami.

Dlatego przypominamy, że emeryt może złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tej możliwości przeliczenia. Dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach i tylko osób, które wniosek o emeryturę składały po ukończeniu wieku emerytalnego.

Więcej o: