Świadczenie rehabilitacyjne 2021 to świadczenie, które przysługuje każdej osobie odprowadzającej składki chorobowe, a która wyczerpała zasiłek chorobowy. Pieniądze w ramach zasiłku są wypłacane przez ZUS, licząc od 34. dnia niezdolności do pracy. Limit dni zasiłkowych jest z góry określony i wynosi 182 dni na rok. O ewentualnym przedłużeniu świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS.
Najnowsze informacje na temat świadczeń, emerytur i bieżących składek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego może być równa:
podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Kwota zależy dokładnie od tego, czy osoba, która będzie korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, doznała urazu wskutek pracy lub choroby zawodowej. Jeśli tak - przysługuje 100 proc. świadczenia. Podobnie jest w przypadku kobiet w ciąży, którym również należy się pełny wymiar zasiłku.
Na 90 proc. kwoty mogą liczyć osoby, które pozostają na zasiłku przez pierwsze 90 dni, czyli trzy miesiące. Po tym czasie przysługuje już tylko 75 proc. świadczenia.
Przy obliczaniu kwoty świadczenia rehabilitacyjne pod uwagę jest brany również wskaźnik waloryzacji. Jest on ogłaszany przez prezesa ZUS co kwartał, czyli raz na trzy miesiące. Obecny wskaźnik waloryzacji, który został ogłoszony 11 sierpnia 2021 r. i stanowi podstawę do obliczania wymiaru zasiłku, wynosi w czwartym kwartale 100,9 proc.
Świadczenie rehabilitacyjne z ZUS można pobierać przez czas, który pozwoli nam powrócić do pełni zdrowia. Przepisy prawne określają, że maksymalny czas, przez który możemy korzystać ze świadczenia to 12 miesięcy. Jeśli po tym okresie nadal nie wrócimy do sprawności, należy zacząć ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Jakie dokumenty są niezbędne, aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne w czwartym kwartale 2021 r.? By otrzymać pieniądze, trzeba złożyć wniosek ZUS ZNp-7, dostępny m.in. w urzędzie. Do wniosku należy również dołączyć:
Wniosek o świadczenie trzeba złożyć nie później niż na sześć tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego, czyli przed wyczerpaniem się zasiłku chorobowego.
Istnieje lista osób, które nie mogą skorzystać ze świadczenia. Należą do nich ci, którzy mają już uprawnienia do:
Świadczenie nie przysługuje także:
W świetle prawa, zwolnienie pracownika, który podlega świadczeniu rehabilitacyjnemu, jest możliwe. Głosi to Art. 53 § 1 Kodeksu pracy. Pracownik może wypowiedzieć umowę pracownikowi, który jest nieobecny w miejscu zatrudnienia z powodu choroby, jeśli trwa ona:
Jednocześnie Kodeks pracy stanowi, że „pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn".