Padł rekord na rynku nieruchomości. Polacy kupują mieszkania za gotówkę

W pierwszym półroczu 2021 r. deweloperzy działający na siedmiu największych rynkach sprzedali mieszkania za niemal 20 mld zł, z czego prawie 11 mld zł kupiono jedynie za gotówkę - bez pomocy kredytu hipotecznego. To najwyższy wynik w historii.

Dane dotyczące sprzedaży mieszkań obejmują: Gdańsk, Gdynię, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawę i Wrocław. Na tych największych w Polsce rynkach nieruchomości Polacy kupili w pierwszym półroczu 2021 r. mieszkania za prawie 20 mld zł. Z tego aż 11 mld zapłacono gotówką - wynika z szacunków NBP.

Budowa nowych mieszkań (zdjęcie ilustracyjne)"Mieszkanie Plus to porażka". Deweloperom nie opłacają się tanie mieszkania

Polacy płacą gotówką za mieszkania. "Jednym z powodów jest niskie oprocentowanie bankowych depozytów"

"Jednym z powodów tak wysokich wyników jest niskie oprocentowanie bankowych depozytów. To powoduje, że więcej osób jest skłonnych do inwestowania w nieruchomości. Na ich wynajmie można zarobić nawet kilkadziesiąt razy więcej niż na lokacie. Do tego historia pokazuje, że mieszkania potrafią uchronić kapitał przed destrukcyjnym działaniem inflacji" - czytamy w raporcie HRE Investments.

Eksperci podkreślają, że po podwyżce stóp procentowych dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej oprocentowanie lokat może pójść symbolicznie do góry, lecz pojedyncza podwyżka czy nawet kilka podwyżek to jednak wciąż za mało, aby spowodować, że lokaty staną się realną konkurencją dla mieszkań na wynajem.

Więcej informacji dotyczących rynku nieruchomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Os. Kotuli - ul. Wołyńska i Dynowska"O tym dopiero zacznie się mówić. Ci, którzy pobrali kredyty na styk mogą mieć problem"

Nieruchomości. Banki odkręciły kurki z kredytami

Choć pierwsze półrocze było rekordowe pod względem kwoty gotówki wydanej na zakup nowych mieszkań, to liczba kupionych w ten sposób lokali nie jest już rekordowa. Przez 6 miesięcy na 7 badanych rynkach w ręce nabywców gotówkowych trafiło około 21,4 tys. mieszkań. To o ponad 2 tysiące mniej niż dotychczasowy półroczny rekord - wskazuje raport HRE Investments.

Dane obejmujące w szczególności drugi kwartał br. pokazują również, że banki odkręciły kurki z kredytami. Osoby, które w 2020 r. nie mogły sobie pozwolić na zakup mieszkania, w 2021 r. ruszyły po kredyty. Trudno się więc dziwić, że w ostatnich miesiącach chętnych na kredyty było w sumie nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej niż normalnie - czytamy. Eksperci zauważają, że to właśnie dlatego osoby kupujące nowe mieszkania z pomocą hipotek, wydały w pierwszym półroczu na nieruchomości na 7 rynkach około 9 mld zł - to o prawie jedną trzecią więcej niż w drugim półroczu 2020 r.

Raport wyjaśnia, że wysokiemu popytowi generowanemu przez kupujących za gotówkę i tych korzystających ze wsparcia kredytu hipotecznego towarzyszy jeszcze jedno potężne źródło kupujących. Chodzi o inwestorów instytucjonalnych, czyli najczęściej zagraniczne fundusze inwestycyjne kupujące mieszkania na wynajem w Polsce. "Ich aktywność została przez JLL oszacowana w pierwszym półroczu na równowartość około 2,6 mld złotych. To kilkanaście procent wcześniej wspomnianej wartości wszystkich mieszkań sprzedanych w tym czasie na 7 największych rynkach" - czytamy w raporcie.

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"
Więcej o: