Holandia. Podróżni z Polski będą musieli okazać certyfikat sanitarny

Od 24 października podróżujący do Niderlandów z Polski muszą okazać świadectwo zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - informuje holenderskie MSZ.

Jak podał resort zdrowia na Twitterze, od piątku Polska zmieni kolor zagrożenia koronawirusem z zielonego na żółty.

Niezależnie od wybranego środka transportu, podróżujący z Polski muszą się liczyć z kontrolami, czy mają unijny certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19.

Podobne zasady zostały wprowadzone w stosunku do podróżnych z Czech oraz Portugalii.

Jak wyglądają obostrzenia w innych krajach? Czytaj więcej w naszym raporcie: Sytuacja pandemiczna znacznie się pogarsza. Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie obostrzeń

Holandia. Czy rząd wprowadzi godzinę policyjną?

Mimo wzrostu zachorowań na COVID-19 zamknięcie sklepów i przywrócenie godziny policyjnej w Holandii nie jest obecnie rozważane - powiedział Jaap van Dissel, szef zespołu ds. zarządzania pandemią. Jego zdaniem jest to możliwe dzięki wysokiemu wskaźnikowi szczepień przeciw koronawirusowi.

Z informacji podanej w środę przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) w ubiegłym tygodniu 25 751 osób miało w Holandii pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. To o 44 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu.

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"

W porównaniu z poprzednim tygodniem wzrosła tam również liczba przyjęć do szpitali. W zeszłym tygodniu hospitalizowano 385 pacjentów z COVID-19, tydzień wcześniej - 281.

RIVM zarejestrował również w ostatnim tygodniu 48 zgonów z powodu koronawirusa. To dokładnie dwa razy więcej niż siedem dni wcześniej.

Mimo tych niepokojących danych van Dissel stwierdził, że wysoki poziom zaszczepienia przeciwko COVID-19 niemal gwarantuje, iż zimą nie będzie godziny policyjnej, nie trzeba się też obawiać zamykania sklepów.

- Jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż rok temu - powiedział dziennikowi "Algemeen Dagblad" wirusolog, bowiem obecnie pełną dawkę preparatu przeciwko koronawirusowi przyjęło 87 proc. dorosłej populacji Niderlandów.

(PAP) Autor: Andrzej Pawluszek / apa/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: