GIS ostrzega. W daniu z Decathlonu wykryto tlenek etylenu. "Szkodliwy dla zdrowia"

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed szkodliwą substancją, którą wykryto w daniu z ryżem. Jedna partia żywności jest skażona tlenkiem etylenu.

"Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Decathlon Sp. z o.o. wycofaniu jednej partii dania liofilizowanego z powodu wykrycia tlenku etylenu" - czytamy w komunikacie. Komunikat pojawił się na stronie rządowej i na Twitterze.

Dlaczego w żywności pojawia się tlenek etylenu? Czytaj więcej w artykule: Lody, wędlina - coraz więcej produktów w Polsce skażonych tlenkiem etylenu. Skąd bierze się substancja?

Pasta z łososiaGIS ostrzega przed partiami pasty z łososia. Wykryto tlenek etylenu

GIS ostrzega. Tlenek etylenu w żywności

Ostrzeżenie GIS dotyczy produktu:

  • Nazwa produktu: DANIE LIOFILIZOWANE TREKKING RYŻ Z KURCZAKIEM CURRY BEZ GLUTENU
  • Numer partii: 16621003
  • Data minimalnej trwałości: 15.06.2024
  • Dystrybutor: Decathlon Sp. z o.o., ul. Geodezyjna 76, 03-290 Warszawa
  • Kraj pochodzenia: Francja

Firma Decathlon Sp. z o.o. zamieściła na swojej stronie informację o trwającym procesie wycofania przedmiotowej partii produktu z obrotu handlowego na terenie Polski oraz o możliwość zwrotu do dowolnego sklepu sieci - informuje GIS.

lody (zdjęcie ilustracyjne)GIS ostrzega przed tlenkiem etylenu w lodach. O które chodzi tym razem?

Tlenek etylenu - szkodliwość

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji. W unijnym rozporządzeniu została ona sklasyfikowana jako substancja 1B, czyli rakotwórcza, mutagenna lub szkodliwie wpływająca na rozrodczość. Długotrwały kontakt z dużymi jej ilościami może wywoływać bóle głowy, mdłości, wymioty, biegunkę, drgawki, nieostre widzenie, trudności w oddychaniu czy oparzenia skóry, a także narażać na wystąpienie białaczki, nowotworów tkanek limfatycznych czy piersi.

W Unii Europejskiej stosowanie tlenku etylenu w żywności jest niedozwolone. Jest to natomiast substancja powszechnie stosowana jako środek odkażający i dezynfekujący.

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"
Więcej o: