Szczyt UE. Morawiecki wzywa KE do działania ws. Gazpromu. "Doszło do manipulacji na rynku gazu"

Premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu UE w Brukseli powiedział, że Polska oczekuje od Komisji Europejskiej zbadania działań Gazpromu pod kątem zasad antymonopolowych - podaje unijne źródło Polskiego Radia. Szef rządu mówił o manipulacji na rynku gazu. - Gazprom nie wykorzystuje możliwości magazynowania, stąd wzrost cen - wskazywał.

W Brukseli trwa szczyt Unii Europejskiej. W planie sesji roboczej są rozmowy dotyczące m.in. wysokich cen energii i koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki wezwał Komisję Europejską do podjęcia działań w sprawie polityki Gazpromu.

Angela Merkel na szczycie UE, 21 października 2021 r.Szczyt UE. Angela Merkel wzywa o dialog z Polską. "Potrzebne kompromisy"

Mateusz Morawiecki: "Polska oczekuje zbadania działań Gazpromu pod kątem zasad antymonopolowych"

Polska oczekuje od Komisji Europejskiej zbadania działań Gazpromu pod kątem zasad antymonopolowych. Takie stanowisko, według unijnego źródła Polskiego Radia, przedstawił premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Unijni przywódcy dyskutują o gwałtownych podwyżkach cen energii i sposobach na złagodzenie skutków tego kryzysu.

Jak przekazało unijne źródło, szef polskiego rządu podkreślił, że doszło do manipulacji na rynku gazu ze strony rosyjskiego Gazpromu. - Gazprom nie wykorzystuje możliwości magazynowania, stąd wzrost cen - wskazywał premier. W związku z tym - dodało źródło Polskiego Radia - Polska oczekuje od Komisji Europejskiej wykorzystania "wszelkich dostępnych instrumentów", by zbadać działania Gazpromu pod kątem zasad antymonopolowych zgodnie z artykułem 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

W myśl tego przepisu jedno lub więcej przedsiębiorstw nie może na rynku wewnętrznym, lub na znacznej jego części nadużywać pozycji dominującej, w zakresie, w jakim może wpływać na handel między państwami członkowskimi.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"

Szczyt UE. Morawiecki: "Polska przestrzegała przed rynkowymi manipulacjami"

Według unijnego źródła premier Morawiecki przedstawił też postulat obowiązkowego posiadania magazynu gazu przez każde państwo członkowskie po to, aby "zwiększyć odporność na manipulacje". Kolejny postulat szefa polskiego rządu do Komisji Europejskiej dotyczy stworzenia raportu o działaniach na rzecz obniżenia cen za energię w kontekście systemu handlu emisjami (ETS).

Mateusz Morawiecki zwracał też uwagę na potrzebę wsparcia gospodarstw domowych o niskich dochodach. Ten postulat szef polskiego rządu przedstawił, wchodząc na posiedzenie Rady Europejskiej. Jak zaznaczył, na ukończeniu są krajowe regulacje, mają wesprzeć przedsiębiorców oraz najmniej zamożne gospodarstwa domowe, które odczują podwyżki cen prądu.

Andrej BabiszCzechy tną do zera stawkę VAT na prąd. W Polsce Kaczyński nie chce drenować budżetu

Morawiecki dodawał, że Polska przestrzegała przed rynkowymi manipulacjami ze strony rosyjskich gigantów, szczególnie przy okazji realizacji projektu Nord Stream 2. - Polityka ekonomicznego, gazowego szantażu prowadzona przez Gazprom i Rosję, która jest tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy Nord Stream 2 - mówił premier.

Więcej o: