ZUS. Renta szkoleniowa. Mało kto o niej wie. To pieniądze na zmianę pracy. Komu przysługują?

Renta szkoleniowa to pieniądze przyznawane w przypadku zmiany pracy z powodów zdrowotnych. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wciąż niewiele osób wie, że istnieje możliwość ubiegania się o ten rodzaj pomocy.

Nie zawsze kursy przekwalifikowujące do innego zawodu trzeba pokryć z własnej kieszeni. ZUS przypomina o możliwości ubiegania się o rentę szkoleniową.

Zobacz wideo Kosztuje tyle co kawalerka? Być może. Ale kawalerką nie pojedziesz w siną dal. Sprawdzamy kultowego VW Californię

Renta szkoleniowa przyznawana przez ZUS. Kiedy może się przydać

Orzeczenie o niezdolności do pracy jest zazwyczaj trudnym życiowym momentem. Nie zawsze jednak musi oznaczać koniec aktywności zawodowej. Istnieją możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy, które mogą pomóc w przekwalifikowaniu się.

- Gdy tracimy zdrowie i pracę w wieku 30, 40 lat, to jednak myśli się o przyszłości, w której istotne miejsce zajmuje praca, możliwość kontaktu z innymi ludźmi. Warto więc skorzystać z pomocy ZUS, żeby zyskać szansę na pozostanie na rynku pracy -  informuje Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Koniec pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie wiąże się zwykle z koniecznością zdobycia nowych kwalifikacji i zajęciem się zupełnie inną profesją. Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS podkreśla, że dzięki rencie możliwe jest opłacenie kursów, które nierzadko wiążą się z wysokimi kosztami.

- Renty szkoleniowe wypłaca ZUS już od ponad 20 lat, niestety nie jest ona zbyt popularna. Od kilku lat na Dolnym Śląsku ZUS nie wypłaca nikomu pieniędzy przeznaczonych na zdobycie nowego zawodu - mówi Kowalska-Matis. Dodaje, że wynika to braku wiedzy, że można złożyć wniosek o tę specjalną rentę i dzięki temu skończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią dalszą pracę.

Więcej informacji na temat różnych świadczeń socjalnych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Renta szkoleniowa. Kto może się ubiegać o nią?

Jak informuje portal kadry.infor.pl, renta szkoleniowa jest przyznawana osobom, które spełniają warunki do jej otrzymania z tytułu niezdolności do pracy. Są to osoby, które nie mogą kontynuować już dotychczas wykonywanej pracy, lecz po przekwalifikowaniu się pozostaną aktywne zawodowo.

Aby otrzymać rentę, należy uzyskać również orzeczenie od lekarza (komisja lekarska) o niezdolności do pracy oraz o możliwości przekwalifikowania zawodowego, które w perspektywie czasu pozwoli wrócić do zawodowej aktywności. Osoba, która ubiega się o rentę musi mieć także wymagany okres składkowy oraz nieskładkowy, różny w zależności od ukończonego wieku, np. jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat - będą to 4 lata.

Ile wynosi renta szkoleniowa?

Wysokość renty szkoleniowej to 75% podstawy jej wymiaru i jest ona niezależna od wymiaru stażu ubezpieczeniowego. Nie może być ona również niższa niż najniższa wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. 

Więcej informacji dotyczącej renty szkoleniowej oraz wymaganych dokumentów do jej złożenia, można znaleźć na stronie Zakłady Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o: