PKP Intercity kupuje 10 lokomotyw za 260 mln zł. Rozpędzą się do 200 km/h

Przetarg na nowe lokomotywy dla PKP Intercity wygrała firma Newag. Przewoźnik kupi 10 pojazdów z możliwością dokupienia kolejnych pięciu. Cały kontrakt wart jest 390 mln zł.

Przetarg rozpisano w 2019 roku, a firma Newag jako jedyna zgłosiła się do postępowania.

Zobacz wideo Czy Polacy są zadowoleni z PKP?

PKP Intercity kupuje nowe lokomotywy

10 nowych lokomotyw PKP Intercity kupi za 258,86 mln zł. Firma Newag ma trzy lata na realizację kontraktu. Lokomotywy mają jeździć z prędkością 200 kilometrów na godzinę i kursować na trasie m.in. do Berlina. Mają też być dostosowane do różnych systemów napięcia elektrycznego. Zdjęcia z podpisania kontraktu oraz nowych lokomotyw znajdziecie w galerii. 

Prezes Newag, Zbigniew Konieczek zapewnił, że polskie przedsiębiorstwo wywiąże się z kontraktu. Podkreślił też, że maszyny zostaną dostarczone w terminie, a ich jakość będzie bez zarzutu. Przyznał jednocześnie, że dużym wyzwaniem będzie proces homologacji lokomotyw w pięciu krajach - Austrii, Czechach, Słowacji, Węgrzech i w Niemczech. Zapewnił jednak, że firma ma na to wystarczająco dużo czasu.

Więcej treści na temat transportu publicznego na stronie głównej Gazeta.pl 

PKP Intercity chce poszerzyć ofertę i włączyć do niej nowe połączenia międzynarodowe. Prezes przewoźnika Marek Chraniuk powiedział, że właśnie z myślą o nowych połączeniach zamawiane są nowe lokomotywy. W planach jest włączenie do siatki połączeń regularnych kursów z polskich miast do zagranicznych metropolii.

Możliwość dokupienia kolejnych pociągów

Podstawowe zamówienie obejmuje zakup 10 lokomotyw. W umowie jest jednak opcja zakupu dodatkowych pięciu. Wartość całego kontraktu w przypadku dokupienia kolejnych lokomotyw sięgnie prawie 390 milionów złotych. Środki na zakup będą pochodzić z budżetu PKP Intercity.

Państwowy przewoźnik od kilku lat realizuje program inwestycyjny o wartość siedmiu miliardów złotych.

Więcej o: