Dojeżdżasz do pracy? Możesz odliczyć nawet 300 zł miesięcznie za benzynę i bilety

Osoby, które dojeżdżają do pracy, mogą odliczyć od opodatkowanej kwoty koszty poniesione z tego tytułu. Miesięcznie jest to nawet 300 zł, jeśli zakład pracy mieści się w innej miejscowości.

Dojazdy do pracy potrafią trwać i związane są z kosztami w postaci tankowania samochodu czy kupienia biletu na transport publiczny. Koszty te można jednak odliczyć. 

Zobacz wideo Ulga gastronomiczna. Paweł Borys tłumaczy, jak z niej skorzystać

Dojeżdżanie do pracy to pracownicze koszty uzyskania przychodu

Przy rozliczaniu podatków osoby zatrudnione na umowie o pracę, mogą odliczyć od opodatkowanej kwoty pracownicze koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu podatek do zapłacenia będzie niższy.

Koszty dojazdu do pracy można odliczyć niezależne od tego, czy zakład pracy znajduje się w miejscowości zamieszkania, czy poza nią. Czynnik ten ma jednak znaczenie dla wysokości kwoty, którą można odliczyć od podatku dochodowego. 

Więcej informacji na temat ulg podatkowych na stronie głównej Gazeta.pl  

Osoby dojeżdżające do pracy w miejscowości, w której pracują, mają prawo do pomniejszenia przychodów uzyskanych z pracy o 250 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 3000 zł za cały rok podatkowy.

Natomiast pracownik dojeżdżający z innej miejscowości korzysta z prawa do odliczenia kosztów w wysokości 300 zł miesięcznie (nie więcej niż 3600 zł za rok podatkowy).

Co ważne, aby rozliczyć koszty, pracownik nie musi dokumentować poniesionych wydatków, np. częstotliwości dojazdów do pracy, wymiaru czasu pracy, odległości pomiędzy zakładem pracy a miejscem zamieszkania, czy też kwot związanych z używaniem własnego środka transportu (np. wydatków na paliwo).

Co jeśli koszty są wyższe niż limit?

W przypadku przekroczenia powyższych kwot wciąż jest możliwość odliczenia nadwyżki. W rozliczeniu rocznym należy w takim wypadku zamiast kosztów kwotowych - uwzględnić faktycznie poniesione wydatki. Należy je jednak udokumentować imiennymi biletami okresowymi. 

Prawo nie przewiduje możliwości odliczenia kosztów powyżej limitów w przypadku wydatków na paliwo. 

Więcej o: